Vyučování romštiny na školách?

Neaktuální příspěvky jsou shromažďovány zde.

Moderators: DM, WB

User avatar
Bahnak
Čestný člen týmu Thalie
Posts: 6579
Joined: 16:25 16. Nov 2008
Location: Praha

Re: Vyučování romštiny na školách?

Post by Bahnak »

http://cs.wikipedia.org/wiki/Hebrej%C5%A1tina
http://cs.wikipedia.org/wiki/Rom%C5%A1tina

Ať jsem celý život poslouchal sebelíp, nic podobného jsem nenašel, snad jediná podoba je v libozvučnosti, oba jazyky jsou (z meho pohledu) měkké a krásné, při písni se linou a plynně na sebe navazují, avšak i tady u romštiny shledávám takovou jakousi osekanost, používání naprosto jiných slabik a romština mi přijde více frázovaná a osekanější. Můj pohled a můj názor, nejsem jazykovědec, ale jednu dobu jsem se o obě hudby dost zajímal a opravdu mi nepřijde vubec vhodné hledat mezi zrovna těmito jazyky jakoukoliv podobu.
Udělej mi radost a poslechni si něco hebrejsky.... please.... :-)

EDIT: něco o romské kultuře je ve filmu Podfu(c)k... mě to přijdé na naše milé romy vcelku trefné :-)
KDVP
Kucik:153, Bahnak:175, Drake: 48, Fryn:163, Klobouk:19, Derken:8, Vejk:8, Nomis -16, Terka:1
User avatar
Luelle
Velmistr
Posts: 1086
Joined: 18:54 20. Dec 2009

Re: Vyučování romštiny na školách?

Post by Luelle »

Bahnak wrote:Udělej mi radost a poslechni si něco hebrejsky.... please.... :-)
spíš romsky, abych slyšela hebrejštinu můžu zavolat kamarádce do Izraele =)
Jedna Blondie vládne všem, jedna jim všem káže, jedna všechny přivede, do temnoty sváže.

„Nevěřím v boha, který netančí.“ — Friedrich Nietzsche
User avatar
Tretas
Velmistr
Posts: 1450
Joined: 13:12 01. Oct 2008
Location: Rožnov p. R.
Contact:

Re: Vyučování romštiny na školách?

Post by Tretas »

Bahnak wrote:EDIT: něco o romské kultuře je ve filmu Podfu(c)k... mě to přijdé na naše milé romy vcelku trefné :-)
A ty české méně přizpůsobivé krásně vystihuje Bolkův film Rooming. 8) :mrgreen:
Hant Sendt - Ztracen neznámo kde.
Jorg syn Jargena - Trpoš-člen klanu Nordových kladiv, velitel Černého pluku a bývalý kaprál VI. roty Karathské armády.
User avatar
Bahnak
Čestný člen týmu Thalie
Posts: 6579
Joined: 16:25 16. Nov 2008
Location: Praha

Re: Vyučování romštiny na školách?

Post by Bahnak »

TO Luelle: :-) no, můžu ti dát k uchu svého romského kolegu z práce :-)

stejnak to maji v něčem naši milí romové fajn, oni se domluví kdekoliv se svými lidmi.
Dělám v expedici a přijede třeba turecký a nebo maďarský řidič (rom) a začne na nás těmi svými naprosto nesrozumitelnými slovy hovořit a jede jak fretka a nějak si nedělá hlavu že mu nikdo nerozumí. A je zajímavé sledovat jak najednou komunikuje když mu přivedeme z kanclu jiné expedice roma a ten s ním začne po jejich... Chvilku nechápe, ale pak se mu na tváři objeví úsměv a mluví jak o život :-)
Si představte ten luxus, přijedete někam a pokud jste běloch tak si s každým okamžitě rozumíte :-)
((asi proto se dnes skoro všichni učíme anglicky že...)) :-)
KDVP
Kucik:153, Bahnak:175, Drake: 48, Fryn:163, Klobouk:19, Derken:8, Vejk:8, Nomis -16, Terka:1
User avatar
Luelle
Velmistr
Posts: 1086
Joined: 18:54 20. Dec 2009

Re: Vyučování romštiny na školách?

Post by Luelle »

Bahnak wrote:TO Luelle: :-) no, můžu ti dát k uchu svého romského kolegu z práce :-)
já radši zavolám do toho Izraele :mrgreen:
Jedna Blondie vládne všem, jedna jim všem káže, jedna všechny přivede, do temnoty sváže.

„Nevěřím v boha, který netančí.“ — Friedrich Nietzsche
User avatar
de Aers
Urozený
Posts: 1530
Joined: 18:40 28. Dec 2009
Location: Buran z Buranova

Re: Vyučování romštiny na školách?

Post by de Aers »

Luelle wrote:
Bahnak wrote:TO Luelle: :-) no, můžu ti dát k uchu svého romského kolegu z práce :-)
já radši zavolám do toho Izraele :mrgreen:
na Izrael mi nešahej :) Tam sou fajn lidi :) co uměj krom té jejich hebrejštiny i anglicky dobře :)
"Géniové vymírají.. Einstein umřel, Picasso umřel a mě je taky nějak blbě.."
User avatar
Luelle
Velmistr
Posts: 1086
Joined: 18:54 20. Dec 2009

Re: Vyučování romštiny na školách?

Post by Luelle »

de Aers wrote:
Luelle wrote:
Bahnak wrote:TO Luelle: :-) no, můžu ti dát k uchu svého romského kolegu z práce :-)
já radši zavolám do toho Izraele :mrgreen:
na Izrael mi nešahej :) Tam sou fajn lidi :) co uměj krom té jejich hebrejštiny i anglicky dobře :)
mám v rodokmenu pár nosatých předků a v Izraeli provdanou kamarádku =)
Jedna Blondie vládne všem, jedna jim všem káže, jedna všechny přivede, do temnoty sváže.

„Nevěřím v boha, který netančí.“ — Friedrich Nietzsche
User avatar
Pajule
Bůh
Posts: 4710
Joined: 13:23 30. Apr 2007
Location: Gremliní nora pod sněhem

Re: Vyučování romštiny na školách?

Post by Pajule »

Tretas wrote:
Bahnak wrote:EDIT: něco o romské kultuře je ve filmu Podfu(c)k... mě to přijdé na naše milé romy vcelku trefné :-)
A ty české méně přizpůsobivé krásně vystihuje Bolkův film Rooming. 8) :mrgreen:

ehhh rooming..na ten sme koukali jednou na soustředění poslední noc...:D moc sem z toho filmu neměla ,ale též mi přijde ,že je to krásně podobné :D
Nieninquë - legenda
Lilien - magie, magie, magie

Keep talking I'm analyzing you.

,,Halapartna is the way of život!" Lusignandnes, 12.8.2020, 23:53, Discord



Thalijský gremlin, creeper první třídy, neRP hráč, bílá vrána
User avatar
kucik
Temnota
Posts: 16272
Joined: 10:42 10. May 2007
Location: Somewhere around nothing
Contact:

Re: Vyučování romštiny na školách?

Post by kucik »

Romstina a Hebrejstina si jsou podobne v mekosti jazyka. Romstina ma prizvuk na predposledni slabice (naprosto typicky). Hebrejstina spise na prvni (ale s hebrejstinou me neberte vazne, zajimal jsem se o ni jen kdysi okrajove)

Pokud chces hebrejskou muziku, doporucuju Solymu (ikdyz je to spise mix mnoha jazyku)
Luelle wrote:Oni se snaží jen přežít v podmínkách, které jim nutíme my
Promin, ale s timhle bytostne nesouhlasim. Oni se rozhodli zit na uzemi CR, proto ocekavam, ze budou respektovat mistni pravidla a zvyklosti. Nikdo je sem nasilim neprivlekl a nikdo je tu nedrzi. Ja tu nejsem v roli kolonizatora, ktery zabral jejich zem a uprel jim svobodu, ale v roli nedobrovolneho hostitele.
Paklize ja pojedu do jakekoliv jine zeme, tak budu muset respektovat jejich pravidla. Nikoliv abych si tam zacal prosazovat sva vlastni pravidla a rozkrikoval, ze je to muj folklor.
Neaktivní a nezasahující do vývoje. Pouze nouzový support pro WB/DM.
***********************************************
Les jambes en l'air, comme une femme lubrique,
Brûlante et suant les poisons,
Ouvrait d'une façon nonchalante et cynique
Son ventre plein d'exhalaisons.
User avatar
KaTo
Ďábel
Posts: 6754
Joined: 15:24 23. Jun 2007
Location: Severní okraj Středozemě
Contact:

Re: Vyučování romštiny na školách?

Post by KaTo »

kucik wrote:...
Luelle wrote:Oni se snaží jen přežít v podmínkách, které jim nutíme my
Promin, ale s timhle bytostne nesouhlasim. Oni se rozhodli zit na uzemi CR, proto ocekavam, ze budou respektovat mistni pravidla a zvyklosti. Nikdo je sem nasilim neprivlekl a nikdo je tu nedrzi. Ja tu nejsem v roli kolonizatora, ktery zabral jejich zem a uprel jim svobodu, ale v roli nedobrovolneho hostitele.
Paklize ja pojedu do jakekoliv jine zeme, tak budu muset respektovat jejich pravidla. Nikoliv abych si tam zacal prosazovat sva vlastni pravidla a rozkrikoval, ze je to muj folklor.
Ámen!! Tesat do kamene! A ten pak omlátit o hlavu všem rádoby aktivistum.
P.S.
Sorry za power posting...ale nedalo mi to.
Síla tě osvobodí! - Sithský kodex, 12.12.2011 (TOR-preorder)
Bylo to peklo! - Error 37, Error 3005, Error 3007, 15.5.2012 (Diablo3)
Až s vámi skončím, nebudete věřit vlastní mysli! - Mesmer, 28.8.2012 (GW2)
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují. - Din Dagor, Mrazen 1147 (EQ)
Tento rok bude začátek konce. - neznámý vojín
User avatar
Bahnak
Čestný člen týmu Thalie
Posts: 6579
Joined: 16:25 16. Nov 2008
Location: Praha

Re: Vyučování romštiny na školách?

Post by Bahnak »

to Kucik: Tesat do kamene!!!!
KDVP
Kucik:153, Bahnak:175, Drake: 48, Fryn:163, Klobouk:19, Derken:8, Vejk:8, Nomis -16, Terka:1
User avatar
Luelle
Velmistr
Posts: 1086
Joined: 18:54 20. Dec 2009

Re: Vyučování romštiny na školách?

Post by Luelle »

moment..já nejsem aktivista žádnej :D ani omylem jako

mě dostávaj ty jejich 13letý matky a podobně

jen si myslím, že tohle je ten jejich pohled a není úplně zcestnej
Jedna Blondie vládne všem, jedna jim všem káže, jedna všechny přivede, do temnoty sváže.

„Nevěřím v boha, který netančí.“ — Friedrich Nietzsche
User avatar
nomis_b
Čestný člen týmu Thalie
Posts: 3090
Joined: 18:00 26. Aug 2007
Location: po 8me za 5 let se zase stehuju.. uz si to proste nepamatuju
Contact:

Re: Vyučování romštiny na školách?

Post by nomis_b »

zase v jejich statu nebudou mit problem, kdo jim bude vydelavat na duchod :mrgreen:
A zase se craftí...
User avatar
Bahnak
Čestný člen týmu Thalie
Posts: 6579
Joined: 16:25 16. Nov 2008
Location: Praha

Re: Vyučování romštiny na školách?

Post by Bahnak »

stejně si myslím že třeba u nás je situace s cikány alespoň jakž takž stabilní. Stále je ze strany většiny cítit opovržení, nerovnost a předsudky, na druhou stranu se porůznu objevují i vyjímky, pracující romové kteří se snaží zapadnout a nedělat problémy. Drtivá většina jejich řad však stále jen žije z našich kapes (to třeba mě na nich vadí nejvíce).
Nuže, doporučuji album NORMALE od BUTY :-) poměrně dobře vystihuje :-)
Na youtubu jsem našel z tohoto alba jen odpad, ale i tak posílám link na moji z tohoto alba nejoblíbenější, byť ne přímo od BUTY:
http://www.youtube.com/watch?v=gHv0mc5ihak
hezký den všem a bacha na ně :-)
KDVP
Kucik:153, Bahnak:175, Drake: 48, Fryn:163, Klobouk:19, Derken:8, Vejk:8, Nomis -16, Terka:1
User avatar
Sobik
Rytíř
Posts: 717
Joined: 08:27 12. Apr 2009
Location: Praga

Re: Vyučování romštiny na školách?

Post by Sobik »

Tak tohle je mazec.
Říkejte mi Sob
Gorok Kovadlina - Trpasličí bojovník z rodu Kovadlinů, stavbař a truhlář. Manžel Agrily.
Locked