Bé té vé:
Jen v souvislosti se založením této debaty - taky vám teď dole lítá lišta s Google reklamou na KSČM? Já měl za to, že přes cenzuru by na fórum neměly projít žádné nemravnosti a vulgárnosti...co teprv toto?!
A když už jsem se zjevil ze zásvětí, tak si rovnou dovolím takových pár technických poznámek k tomu, co tu padlo.
Technická č. 1 ad vláda odborníků:
Chápu, zní to pěkně, ale do moderní demokracie natrvalo nepatří. Ta funguje na principu, že amatér v tý disciplíně (politickej ministr) vede ruku profesionálů (náměstků, úředníků). Oni vykonávaj pokyny amatéra podle svejch pravidel, pročež by to měli bejt stálí zaměstnanci. Politik se naopak mění, čímž se zaručuje ideologická pestrost. Dokonce někde považujou za nevýhodu, pokud politik je moc vzdělanej ve svym resortu - pak fušuje odborníkům do práce, totiž nejen rozhoduje podle svejch názorů (politicky zodpovědně), což je jeho úkolem.
Je to jeden ze základních principů dnešní demokracie, i když dost těžko stravitelnej. Jistej Raymond Aron to ukazuje na příkladu policajta (tj. odborníka), kterej má úkol zadržet zrádce, ale už NESMÍ ROZHODOVAT o tom, jestli skutečně zradil nebo ne, protože k takovýmu soudu neexistuje odbornost - to na policejní akademii naštěstí neučej, jakej má mít policista mít názor. O takové věci rozhodujou politici (zákonodárci) podle svýho svědomí a přesvědčení.
Tolik teorie.
Technická č. 2.
Jak jste zmiňovali Zelené, VV, TOP09...mě znepokojuje, že vidíme v české politice pořád ty samý schémata a, i když se vyvolává iluze novosti, každé volby je to hrozně podobný. Máme podivné a přesto stálé schéma. Na levici v parlamentu socialisti a zvlášť vedle komunisti, kteří jsou zatím díkybohu morálně blokovaní, nikdo je nechce přímo do vlády -> nemaj koaliční potenciál. Upřímně doufám, že se to po volbách nezmění, i když socialistické kraje o tom nasvědčují....
A pak rozkouskovaná pravice do různých verzí: Středovější ODS + každý čtyřletí se objeví nějaká další liberální/konzervativní strana. Začínám mít dojem, že Češi přišli o fantazi. V 90. letech pravici doplňovala ODA, pak přišli Zelení (ti naši vzhledem k voličům jsou podle mě spíš vydlabaný meloun naplněný šveskami - zvrchu zelení a uvnitř modří, což mi poměrně vyhovuje), teď TOP09 a podivnost jménem VV. Problémem je, že se časem ukazuje, že se tyto často sympatické strany vlastně ničím od ODS neliší a nedokážou se proti ní vymezit (všechna čest kampani TOP09, které to zatím jde) -> pročež se po chvíli vstřebaj do ODS, rozpadnou nebo nedostanou znova do parlamentu. A pak se zase v naději změny objeví další liberální strana, která moc dlouho nevydrží, protože se ukáže, že vlastně nic nemění...a pak zas...a znova dokola...všechny dohromady vesměs papají hlasy hlavnímu tahounovi pravice. Třeba se to ale změní a pravice se nějak ustálí.
Technická č. 3.
Zrovna mi přišla do pošty omluva. Tímto se leccos vyjasňuje:
POZOR! OMLUVA ZA ŠPATNOU SAZBU!
Na plakátech ČSSD jsme zaměnili pořadí slov! Místo "Každému důchodci dáme 13. důchod" má správná verze znít "Každému 13. důchodci dáme důchod!" Děkujeme za pochopení.
Za jakékoliv dopady způobené naší chybou se tiskárna omlouvá.