Bezne ucinky kouzel a podobne neresim. At si je kazdy vysvetluje po svem. Pokud nekdo chce hrat, ze po zasahu plamenym uderem ma sezehle vlasy a oboci, at to tak hraje, ale at to nenuti ostatnim.
Vcera jsem se ale dostal do sporu s efu-redem. Ten to vetsi utociste vysvetluje, jako ze sesilatel je zcela nehmotny a nikdo ho nevnima (tedy ze prochazi dverma, nikdo s nim nemuze mluvit ani na nej reagovat, asi by to mel hrat tak, ze ho nic nezranuje i kdyz zranuje a podobne. Nevim jestli podle nej i propadnu vlastnim konem, kdyz to na nem zakouzlim..).
To samo o sobe je zajimave pojeti a spis by zpestrovalo hru. Kdyby hral, ze ON nevnima toho kdo ma utociste a podobne. Jenze efu_redo se to snazi prosadit jako obecne pojeti, zavazne zrejme pro vsechny. Vcera mi napriklad psal, ze to tak pojalo i nejake DM na chatu (jakoby DM na forech a chatech bezne nevyjadrovali sve nazory jako bezni lide) a ze to tedy hraji blbe. Takze bych to rad vyjasnil.
Ja osobne vnimam a hraji utociste takto:
1. Je to modlitba, schopnost propujcovana bohem (hlavni je u klerika, ma na nej nizsi okruh pri seslani) a druhotne ho jako kouzlo ovladaji i magove, zaklinaci... Nicmene utociste a vylepsene utociste je primarne knezska schopnost.
2. Funguje v zasade tak, ze pokud je nekdo proti sesilateli kouzla jakkoli nepratelsky naladeny nebo to kouzlo vyhodnoti jen ze by mohl byt (sesilatel to muze upravovat i v prubehu fungovani kouzla - viz prepnuti odporu) tak to kouzlo zpusobi, ze je sesilatel pro dotycneho primo nedetekovatelny. Nic vic, ani nic min.
Vim, ze to vysvetleni je v rozporu s oficialnim popisem toho kouzla. Jenze to kouzlo podle toho popisu proste nefunguje. Nikomu samozrejme sve pojeti necpu, at si to kazdy hraje po svem. Rozhoduje stejne nakonec to, co povoli system a pripadne DM ve spornych pripadech.
Co to kouzlo podle popisu ma delat a proc je IMHO nesmysl to tak do dusledku hrat a pojimat
Podle popisu se pri seslani vylepseneho utociste sesilatel presouva do Etericke sfery, tedy mimo Materialni sferu.
Neviditelny, neslysitelny, bez zapachu a bez hmotne podstaty. Je mozne ho detekovat pravdivym videnim a videnim neviditelnych, nicmene neni mozne ho nejak ovlivnit fyzickyma utokama ani drtivou vetsinou magie. Nemuze ovlivnit primo hmotny svet, vidi v okruhu asi 18 metru sede a bez barev. Muze volne prochazet predmetama (tedy i zamcenyma dverma a zdma), nemusi vubec chodit po zemi (takze pasti se ho netknou ani je nespusti). Mohou se dokonce pohybovat smerem vzhuru nebo se naopak norit do zeme.
Pokud nekdo treba pomoci pravdiveho videni vidi sesilatele, muze na nej zautocit treba magickou strelou. Pokud jsou dva v utocisti, mohou se ovlivnovat normalne.
Ted si to vemte, ze to takhle bude oficialne stanoveno jako ucinek kouzla. Rekneme, ze si hodim utociste:
V tom pripade, pokud prijdu do dungu, tak to kouzlo ma fungovat tak, ze projdu dverma. Takze teoreticky mohu napsat DM, at mne prehodi pres dvere pokladnice nebo treba do nekoho hracskeho bytecku. Tam si utociste zrusim, vyberu co pujde a zase nahodim a ahoj. A bude to naprosto v souladu s pusobenim kouzla. Stejne tak vezeni prestava byt problem a podtemno navstivim i opustim proste pohybem dolu a vzhuru.
Pokud mne zrani past nebo plosne hozene kouzlo, je to bug. Pokud mne past zabije, zemrel jsem diky bugu a teoreticky to zaklada moznost zadat o vraceni expu.
Pokud mne nekdo zacili plosnym kouzlem, je to nechutny metagame. A mimochodem kdyz zacneme brat uplne vazne popisky vsech kouzel a schopnosti, je nechutny metagame skoro vse. A tedy hlavne nic neni dost rp, aby to zakadalo moznost onoho obvinovace z metagamu rp zabit a on nemohl po DM chtit expy zpet (tohle je obecne, ne primo na efu_reda).
Zaver
Celkove neni hlavni problem ani tak v tech konkretnich ucincich. Jde o to, ze Thalie neni HCRP shard. Nekdo tak svou postavu muze hrat, ale nema pravo vyzadovat to po ostatnich. Nikdo po mne napriklad nemuze vyzadovat, abych si hlidal slozeni potravy a pokud nemam dost zeleniny, hral kurdeje. Nikdo nemuze vynutit, abych mu dal veskerou svou vybavu realne i kdyz budu ovladnuty. Dokonce i proti brani zbrani souperum pres odzbrojeni by DM zrejme zasahli. Nikdo nemuze vynutit, abych si dal po smrti permku. Nebo abych hral, ze dotycny diky vylepsenemu utocisti vlezl do meho bytu a otevrel mu dvere. To vse muze jedine DM v ramci sych rozhodnuti. A i DM by se ciste IMHO melo pokud mozno co nejvic drzet toho, jak veci normalne funguji a jak jsou zavedene.