Vikingove - severan

Neaktuální příspěvky jsou shromažďovány zde.

Moderators: DM, WB

User avatar
Pajule
Bůh
Posts: 4710
Joined: 13:23 30. Apr 2007
Location: Gremliní nora pod sněhem

Vikingove - severan

Post by Pajule »

Historie vikingů

Historie vikingů je zejména věnována jejich válečným výpravám

Důvody, které vedly od sklonku osmého zhruba do jedenáctého století Vikingy k výbojům, nejsou přesně známy. Mohl to být nedostatek orné půdy, relativní přelidněnost, touha po kořisti, politické spory, které velmože a jejich skupiny vyháněly ze země, nebo vrozená výbojnost podnícená slabostí okolních států.
První známý vikingský výpad spadá do roku 793 a směřoval na pobřeží severovýchodní Anglie. Vikingové tam napadli klášter Lindisfarne na ostrově Holy Island. V devátém století se vikingské výpady zaměřily nejen na Anglii, ale i na Francii. Po řekách ústících do moře pronikali daleko do jejich vnitrozemí.


První fáze Vikingských nájezdů, zhruba padesát let po útoku na klášter Lindisfarne, měla všechny rysy čistého pirátství. Nájezdníci přišli na to, že je snadné loupit v bohatých místech západní Evropy, a podnikali bleskové útoky z moře především na nechráněné a bohaté kláštery.


V druhé fázi (od druhé poloviny devátého století) přecházejí Vikingové od pirátství k útokům proti celým královstvím a ke kolonizaci území. Vikingové z Dánska se zaměřili na Anglii a Francii. V roce 865 zničili anglosaská království Východní Anglie (East Anglia) a Northumbie. Roku 874 rozvrátili na britských ostrovech Mercijské království, které v osmém století za vlády krále Offy razilo na ostrovech první stříbrné mince. Pak se v Británii zaměřili na Wessex, ale ten odolal. Jeho král Alfréd Veliký (vládl 871 - 899) dokázal vikingským útočníkům jako jeden z mála účinně vzdorovat a kolem svého království vytvořil jádro budoucí Anglie. Nová vlna vikingských nájezdů do Anglie pak začala v roce 980.

V Anglii vybírali Vikingové poplatek zvaný "danegeld" a také výkupné za prominentní zajatce. Například arcibiskupa canterburského ocenili na dvanáct tisíc kilogramů stříbra. Jeho příbuzným se to zdálo mnoho, a tak jejich šetrnost stála roku 1012 arcibiskupa život.


Vikingové napadali Západofranskou říši (Francie) už od počátku devátého století. Na přelomu roku 885 a 886 zaútočili Vikingové dokonce na Paříž, ale byli odraženi. Roku 911 uzavřel vikingský náčelník Rollo s francouzským králem Prosťáčkem (Charles Simplex) smlouvu, podle níž se Normani, jak se tehdy Vikingům říkalo, směli usazovat na území dnešní Normandie. Odtud také její název. V roce 1066 zde začali svou úspěšnou invazi do Británie.


Norští Vikingové byli největšími cestovateli. Už na počátku devátého století osídlili skotské ostrovy Orkneje a Shetlandy, později začali zakládat osady v Irsku (kolem roku 836). V roce 872 se velká skupina nespokojenců se sjednocením norské říše Haraldem I. Krásnovlasým vystěhovala na Island a později kolonizovala Grónsko.

Psal se rok 985. Islandského obchodníka Bjarniho Herjofssona zavál vítr cestou z Grónska na Island až k pobřeží Severní Ameriky. Nevylodil se tam, ale vrátil se urychleně domů. Jeho cesta však inspirovala Leifa Ericsona, nejstaršího syna Erika Rudého. Ten se někdy v letech 997 až 1003 (prameny se rozcházejí) rozhodl plout na západ a prozkoumat země, které spatřil Herjofsson. Se skupinou mužů a žen vyplul z Grónska a skutečně přistáli na východním pobřeží Severní Ameriky. Byli to první Evropané v historii, kteří stanuli na americkém kontinentě. Nakrátko osídlili východní pobřeží dnešní Kanady, kde na Novém Foundlandu založili tábor, a zemi pojmenovali Vinland. Jejich objevy však upadly v zapomnění. Vyprávěly o nich pouze severské ságy, ale dlouho neexistoval důkaz, že Leif Ericson skutečně v Severní Americe byl. Po první skupině vedené Leifem Ericsonem se o dva roky později vydaly k břehům Severní Ameriky tři mohutné lodi s vážným úmyslem Vinland kolonizovat. Vedoucím výpravy byl islandský obchodník Thorfin Karlsefni, který se oženil s ovdovělou snachou Erika Rudého Gudrid. Ta se stala legendární postavou. Porodila prvního Evropana na americkém území, chlapce jménem Snorri, ale po třech letech se vrátili na Island.


Vikingové z Dánska se vydávali na výpravy až do severního Španělska a Portugalska. Propluli dokonce Gibraltarským průlivem a zaútočili na východní španělské pobřeží, Baleáry, Sicílii a dostali se až do severovýchodní Itálie. Odpor muslimů jim však znemožnil usadit se na Pyrenejském poloostrově.


Švédští Vikingové se v devátém století usazovali kolem Baltského moře a pronikali do Ruska nejprve jako žoldnéři povolaní soupeřícími kmeny v oblasti dnešního Sankt Peterburgu.
Slované nazývali Vikingy Varjagy, oni sami si říkali Rhos nebo Rus, což znamenalo mořeplavci. Z tohoto vikingského slova vznikl název Rus, Rusko.
V roce 839 dopluli po Dněpru a Donu až do Černého moře. Z ruského území obchodovali s Byzancí. V Rusku založili řadu nových měst - Novgorod, Kyjev a další. Nakonec se sami ujali moci a založili rod Rurikovců. Vikingové se dostali i do Konstantinopole a odtud až do Bagdádu.
Koncem osmého a začátkem devátého století mluvily všechny skupiny Vikingů přibližně stejným jazykem, který dnes lingvisté označují jako "staroseverštinu". Náležel do germánské větve jazyků, kterými se mluvilo kolem Severního moře, a měl společné kořeny se starou angličtinou.
Nieninquë - legenda
Lilien - magie, magie, magie

Keep talking I'm analyzing you.

,,Halapartna is the way of život!" Lusignandnes, 12.8.2020, 23:53, Discord



Thalijský gremlin, creeper první třídy, neRP hráč, bílá vrána
User avatar
Manon74
Nováček
Posts: 23
Joined: 17:20 27. Apr 2007
Location: Thalie

Re: Vikingove - severan

Post by Manon74 »

No pekny ale co ted jako s tim???
User avatar
xyz
Obyvatel
Posts: 116
Joined: 18:59 28. Apr 2007
Location: Praha

Re: Vikingove - severan

Post by xyz »

Máme hodinu dějepisu? Tu jsem měl naposled na základní škole a ještě teď mi z toho běhá mráz po zádech, když si na to vzpomenu. :lol:
Razak - R.I.P.
Rognar - R.I.P.

Xarx Jednooký - duergar jenž zabil Karienu chvíli po té, co jí byla poprvé v životě vyznána láska.... zabil ji v lese, daleko od jejího rodného hvozdu.
User avatar
Lord_Berserk
Velmistr
Posts: 1056
Joined: 11:23 28. Apr 2007
Location: Plzeň
Contact:

Re: Vikingove - severan

Post by Lord_Berserk »

Manon74 wrote:No pekny ale co ted jako s tim???
To je prece povinnost to vedet :twisted: ...az te ve hre zamorduje zrzavej pan v kozesine - uvidis odkud vitr vane :mrgreen:
...VIKINGS are back...your agony begins !!! :viking:
No...You'll never make a Berserk...
Berserker's Party
Erik The Viking
User avatar
kucik
Temnota
Posts: 16272
Joined: 10:42 10. May 2007
Location: Somewhere around nothing
Contact:

Re: Vikingove - severan

Post by kucik »

Lord_Berserk wrote:
Manon74 wrote:No pekny ale co ted jako s tim???
To je prece povinnost to vedet :twisted: ...az te ve hre zamorduje zrzavej pan v kozesine - uvidis odkud vitr vane :mrgreen:
Jo. pokud to bude na Thalii, budu si jistej, ze ze severu Evropy urcite neni.
Neaktivní a nezasahující do vývoje. Pouze nouzový support pro WB/DM.
***********************************************
Les jambes en l'air, comme une femme lubrique,
Brûlante et suant les poisons,
Ouvrait d'une façon nonchalante et cynique
Son ventre plein d'exhalaisons.
User avatar
Rejty
Vedoucí týmu Thalie
Posts: 12264
Joined: 15:08 27. Apr 2007
Location: Plzeň
Contact:

Re: Vikingove - severan

Post by Rejty »

Ten prispevek nema s historii, puvodem barbaru na Thalii nic spolecnyho. Je bezpredmetny ho sem davat a smotavat dohromady historii naseho sveta s fantasy svetem.
Vedoucí týmu Thalie
User avatar
Theogil I
Urozený
Posts: 1721
Joined: 12:51 12. Sep 2007
Location: Brno

Re: Vikingove - severan

Post by Theogil I »

Nevím, ale myslím, že soudíte unáhleně. Jak psal Rejty, v žádném případě neslučovat, možná bych z toho co je prezentováno vybral nějaké charakteristické znaky do reálijí seveřanů. V některých ohledech si celkem takového seveřana představuji právě jako vikinga. Krom toho se mi to líbilo ... zase jsem se něco dozvěděl a to je fajn ne? :wink:
Theogil Mistrovské ostří - strážce králova pokladu, kovář v Ivory
Boindil - trpasličí zvěd, velký čtenář a lenochod
Wahibah Zafirah al Talibah - dědic dračího odkazu, strážce legend
User avatar
maku
DM Thalie
Posts: 807
Joined: 14:19 29. Dec 2007
Location: Praha
Contact:

Re: Vikingove - severan

Post by maku »

Rejty wrote:Ten prispevek nema s historii, puvodem barbaru na Thalii nic spolecnyho. Je bezpredmetny ho sem davat a smotavat dohromady historii naseho sveta s fantasy svetem.
No na druhou stranu mě ted napadla myšlenka vytvoření další rasy na Thalii. Dejme tomu "Evropani" .. dat jim město, byla by to subrasa humanů, žili by v demokratickém zřízení (skutečně by hráči volili atd své zástupce do vedení města atd - byla by sranda koukat, jak nějaká postava vede ve měste NWN volební kampan za svoje zvolení [jelikož mám zkušenosti z 5 voleb ] docela rád bych si to zahrál i tady), katolíci atd (fantasy nemusí nutně znamenat odpoutání od reality).. myslím, že by to mělo něco do sebe
DM THALIE
ICQ: 648-472-535
e-mail: mkubale@seznam.cz
http://youtube.com/user/ThalieDrow
User avatar
Lord_Berserk
Velmistr
Posts: 1056
Joined: 11:23 28. Apr 2007
Location: Plzeň
Contact:

Re: Vikingove - severan

Post by Lord_Berserk »

No jasne ze to nema s Thalijskema udalostma nic spolecnyho taky je to prece takovej dalsi OFFTOPIC - ale precet sem si to rad :) Pajky si zrejme chtela splhnout :mrgreen: ale neboj zabijet zviratka pred zraky elfa me rajcuje to na hrebik nepovesim... :P
...VIKINGS are back...your agony begins !!! :viking:
No...You'll never make a Berserk...
Berserker's Party
Erik The Viking
User avatar
photter
Čestný člen týmu Thalie
Posts: 1313
Joined: 21:39 17. May 2007
Contact:

Re: Vikingove - severan

Post by photter »

maku wrote:... žili by v demokratickém zřízení ...
fuj, nestydíš se tady propagovat diktaturu průměrnosti ? to seš drow ?? :? :mrgreen:
Usstan rin'ov ragar z'lonzic draeval shar'tleg ussta velve wun l'harventh
User avatar
maku
DM Thalie
Posts: 807
Joined: 14:19 29. Dec 2007
Location: Praha
Contact:

Re: Vikingove - severan

Post by maku »

photter wrote:
maku wrote:... žili by v demokratickém zřízení ...
to seš drow ?? :? :mrgreen:
Samozřejmě, že by drowové stáli v pozadí tohoto města, které by ovládali :mrgreen: Jako všechny ostatní rasy a města :mrgreen:
DM THALIE
ICQ: 648-472-535
e-mail: mkubale@seznam.cz
http://youtube.com/user/ThalieDrow
User avatar
Pivo
Měšťan
Posts: 235
Joined: 00:38 11. Dec 2007
Location: Praha
Contact:

Re: Vikingove - severan

Post by Pivo »

Rejty wrote:Ten prispevek nema s historii, puvodem barbaru na Thalii nic spolecnyho. Je bezpredmetny ho sem davat a smotavat dohromady historii naseho sveta s fantasy svetem.
S tímto názorem naprosto souhlasím!!!
Simon Elken voják Karatské armády s hodností"Jezdec"
"Důvtip je často nejlepší zbraní proti přesile"

Arrswil tiefling nekroman
"A oni povstanou z jejich hrobů, aby pochodovali po světě živých. Každý smrtelník, který padne, rozšíří jejich počet, až do doby než zůstane pouze svět temnoty. Pouze poté svět pozná nekonečný řád, který leží uvnitř klidu nemrtvých."
User avatar
jiromir
Měšťan
Posts: 199
Joined: 11:39 04. Jan 2008

Re: Vikingove - severan

Post by jiromir »

chudák holka malá... :) mějte ohledy na to kdo to píše a berte to s rezervou ne...
User avatar
Pajule
Bůh
Posts: 4710
Joined: 13:23 30. Apr 2007
Location: Gremliní nora pod sněhem

Re: Vikingove - severan

Post by Pajule »

dala jsem to jsem ja , ale ne pod mim myslenim too rekl bratrik at to sem dam a zasejc to odnasim ja ja ho musim zbit az ho uvidim
Nieninquë - legenda
Lilien - magie, magie, magie

Keep talking I'm analyzing you.

,,Halapartna is the way of život!" Lusignandnes, 12.8.2020, 23:53, Discord



Thalijský gremlin, creeper první třídy, neRP hráč, bílá vrána
User avatar
RES
Měšťan
Posts: 223
Joined: 17:59 18. Sep 2007

Re: Vikingove - severan

Post by RES »

Nemas proc sice to do Thaliiskych vecech moc nema ale aspon se nam krati cekani na waip :lol: RES ti dal za 1 snaha se pocita :wink:
Locked