Hm, zajímavej topic.
S povzdechem vzpomínám na BG, kde si každej mohl vzít do ruky co se mu zachtělo (jak s tím uměl bojovat byla už druhá věc)
S třetí edicí ADaD přišlo rozdělení do kategorií (dle mě blbost) a najednou už válečník nesměl vzít do ruky katanu i kdyby s ní jen chtěl přeřezat provaz.
Mechanika NWN je už holt taková, těžko měnit no.
Jinak co se jednotlivých kategorií a jejich názvů týče tak já měl zhruba tuto představu:
Jednoduché zbraně: hůl, dýka, kyj apod. jsou prostě zbraně používané nebojovými postavami, ve světě má obchodník dýku za opaskem a poutník v ruce hůl, prostě zbraň kterou se člověk naučí máchat proto, aby mohl hájit svůj život a přitom to není šermíř.
Smrtící zbraně: meče, sekery, kopí apod. Účelně používané zbraně, slouží k zabíjení a ten kdo je nosí je nemá na čištění bordelu z nehtů. Vojáci i dobrodruzi je mají, aby mohli zabíjet, k čemu taky jinak pořizovat meč že...
Exotické: katana, bastard, nunčaky apod.? Podobně jako smrtící, jen jsem vždy viděl rozdíl v archetypálnosti. Ve fantasy světě jako je Thalie prostě klasickej bojovník vládne mečem a ne katanou. Používá kopí a ne dvouruční falchion. Kdyby třeba byla Thalie zasazena do japonského prostředí, naopak bych katanu považoval za smrtící zbraň a longsword za exotiku. Hrát zase v pravěku tak taková dýka asi bude hustá exotika... Můj názor.
Ve světě jako Thalie, který je zasazen teoreticky někde jakoby do pozdního středověku (s magí, draky a jiným bordelem k tomu) bych kopí ovšem také viděl jako zbraň exotickou, neboť boj kopím a štítem je záležitost daleko ranější a tudíž se tato kombinace jeví jako ojedinělá až extravagantní. Jen pro přirovnání, kopím a štítem se v historii opravdu bojovalo, např.: Egypt, Babylon, Řecko, Řím, ale i kupříkladu Slované. Alespoň dle různých dochovaných výjevů. Jenže Thalka je v tom jakémsi fiktivním období o kus dál no... Kdo má zájem už se to rozebíralo i na brodeckým...:
http://dobakarlova.brodec.org/viewtopic.php?f=22&t=10
Kopí a ratiště obecně v době středověku byly drženy nejčastěji obouručně, pokud mluvíme o kopí tak jezdec na koni sice drží kopí jednou rukou, ale zapírá si jej do podpaží a drží jej křížem přes koně. Koneckonců ono třeba Hoplita ve starověkém řecku kopí také nedržel úplně jednoručně, na dobových výjevech jde vidět že má prostě v ruce štít, ale nedrží jej dlaní, tou stejně jako druhou rukou drží ono "jednoruční" kopí.
Jinak prosím opatrně i s použitím slov oštěp a kopí. Oštěp není zbraň na blízko, opravdu NE!
Kdo chce o kopí něco vědět blže tak prosím:
http://curiavitkov.cz/valka31.html ) a nehledě na mechanickou stránku věci samotné bych se i já tedy přiklonil k zařazení jednoručního kopí mezi exotické zbraně, tedy tam kde je teď. Vycházím ale asi koukám úplně z jiných myšlenek...
Povzdechnutí: Chjo, stejně mi v NWN chybí opravdu typycké vzhledy zbraní tak jak je známe z historie. Tedy pěší bojovníci když už ratiště tak fakt dlouhé a žádné ty cmrndy co jsou teď. (husitský cep na vás) Taky mi chybí klasické vzhledy pěchotních přilbic, tedy zejména šlap a klobouk. Ale prostě chápu že to nejde udělat no. (a všichni pěšáci nadále nosí jezdecký hrncovky ve kterých si při čůrání ani nevidí na ...)

A koho uvidím jet dual s dvěma ratišti tak dostane DMkill za hyzdění logiky a historie obecně.
