Tak bastard je sice meč, ale v jistých ohledech zvláštní a hodně se liší od ostatních "normálních oboustraně ostrých čepelí, nebo-li mečů". Proto to beru, že je řazen tam kde ma být.
Vymyká se z konceptu ostatních tradičních mečů, na které jsou různé rasy a povolání zvyklý viz.: Bastard swords are also known as hand-and-a-half swords, falling between the longsword and greatsword in length.
Kdežto ostatní meče jsou všechny v kategorii smrtících co se týče tradiční délky a dejme tomu vyváženosti u obouručních mečů.
Navíc na wikině je kopí řazeno obecně do simple weapons:
http://nwn.wikia.com/wiki/Spear
Jen tady je obouruční v simple a má zvýšený dmg na úkor obouručnosti, což chápu. Kdežto jednoruční je v martial a má menší dmg, tak je celkem logické, že se k němu dá použít i štít. Ostatně to, že hráči budou používat jednoruční kopí neznamená, že je nutnou podmínkou k němu nosit štít, třeba ho daná postava ani neunese anebo ho nechce v rámci RP...