DenGrasse wrote:
no, v historii nebyli jen samí obyčejní lidé, třeba leonidas a jeho 300 sparťanů by vydali co chlap to hrdina..... a leckterý ork by se asi vyděsil stanout tváří v tvář pontskému králi mithridatovi, který tvrdil, že je potomkem héraklovým (a nejspíš i byl, aspoň podle soudu současníků, kteří dobře věděli, že lidí co zabijou horského lva kyjem se moc nenajde

).
Mno Leonidas a jeho muzi, ok, spickovi lidsti valecnici, v systemu DnD ten 5. level. Možná i 6. Postav valecnika na patem levelu a mozna to bude velmi zhruba odpovidat. Proti nim stali rekneme tak ty druhe az treti levely. Perští nesmrtelní měli možná 4., někteří i ten 5. (lovili z koně lvi). Řekové měli špičkovou výzbroj a taktiku + výhodu pozice... Takhle by to IMHO mohlo vypadat převedené na realistické DnD.
Ale můj BU tam nebyl, ani nikdo toho levelu (nebo o tom zprávy mlčí). Protože postav proti postavě na 12. levelu 10 postav na 2. a ona je pozabíjí během chvilky. Pozabíjí jich během chvíle klidně i padesát. A zase protivníci nemohou být na nějak vyšších levelech, protože by to znamenalo, že by si každý běžný voják poradil s hnědým medvědem, což je nereálné. Prostě každý hrdina nad 5. level v DnD je IMHO už mimo možnosti normálních, byť skvěle trénovaných historických postav. Nějaké výjimky být mohou, ale ty jsou obvykle už dost legendární.
Takže pokud jsou posuzovány výkony postav, je dobré si uvědomit, že systémově vlastně všichni hrajeme v určitých směrech nadlidi - hrdiny z mýtů a bájí, hrajeme epické fantasy. Na mou postavu se vrhne smečka tygrů a během chvíle je po tygrech. Aby měla výzvu, musí chodit na příšery, které jsou zvláštní, silnější (líté, staré, magické). A to v pojetí této hry je to v podstatě nízký level - 12, co to je? Takže celá hra je v tomhle dost nesrovnatelná s reálnými výkony historických osobností - je to svět legend, skutečných epických hrdinů. Mnohé situace na epických levelech skoro až připomínají spíš takové ty popisy, kdy hrdina ruský zabije tisíc tatarů než mu kůň poprvé klopýtne, potom dalších tisíc a až po třetí tisícovce ho "skoro" dostanou.
V takovémhle pojetí je to, že vydrží běhat neustále naprostý detail. Žánrově se to prostě neřeší, stejně jako vyměšování v Tolkienovské fantasy. Jsou tu lidé, co to cpou spíš do realistické fantasy. Nic proti tomu, ale musí si prostě uvědomit, že systém jako takový je dělaný na jiný žánr.
Takže otázka běhání a neběhání je spíš věc hratelnosti, než toho, že by někdo nehrál svou postavu a zneužíval systém. Protože systémově (staty, skilly...) naopak má na to, běhat celý den.
