Page 19 of 31

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 13:11 06. May 2012
by xxxMajkyxxx
Absinthorix wrote:
xxxMajkyxxx wrote:Tyhlety debaty o oborech, skolach a pracech mne naprosto vysiraj....co se tak trochu zacit respektovat a uvedomit si ze i bez tech popelaru bychom se za chvili valeli vsichni v odpadkach?
Na jednu stranu SKUTECNOU PRACI popelaru, ktere je treba si vazit a na druhou stranu „Zabicky a snecky”
Nejsem si jisty, jestli jsem tuhle poznamku pochopil :roll: :lol:

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 17:16 07. May 2012
by Amber
Hm, vody utichly, výborně... slyšeli jste někdy o tomhle?

:idea: Shoda podmětu s přísudkem - Další záhada vesmíru hned po Bermudském trojúhelníku. Ve SPAMu i ve hře jsou toho tuny, všechny ty podezřelé neshody by se daly vyhazovat ven lopatou. Nejčastěji jde o podmět mužského rodu množného čísla (oni) kombinovaný s přísudkem ženského rodu množného čísla (dělaly).
Ilustrativní příklad: "Tito hráči [by] odešly..."
Buďto tu máme chybu, nebo skupinku lidí, kteří se ještě nerozhodli, jakého pohlaví jsou :| .

Jinak tedy, pokud chcete označit hráče jakožto komunitu skládající se z mužů i (v menšině :wink: ) žen, pro češtinu je tradičně reprezentativní a nezabarvený mužský rod.
S nástupem feminismu a jazykové korektnosti se ale začalo upřednostňovat spíše "hráči a hráčky" (ve větě pak "hráči a hráčky by odešli").

Pro všechny možné i nemožné příklady viz http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=600&dota ... em#nadpis5 nebo třeba http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=601&dotaz=podm%C4%9Bt
Pro hru a fórum doporučuji používat zdravý rozum, s trochou pozornosti vás to samo trkne. :wink:

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 17:22 07. May 2012
by Aulus
Amber wrote:...
A pokud si nejsem pohlavím dotyčných jistý? :roll:

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 17:27 07. May 2012
by Amber
Aulus wrote:
Amber wrote:...
A pokud si nejsem pohlavím dotyčných jistý? :roll:
Používej střední rod, dokud neprokážou opak! :twisted:

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 17:31 07. May 2012
by Prasokralik
vrchní prohmatávač koberců = to

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 17:33 07. May 2012
by Amber
Prasokralik wrote:vrchní prohmatávač koberců = to
Zrovna o tom s Aulem diskutujeme :D

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 17:36 07. May 2012
by Aulus
Amber wrote:
Prasokralik wrote:vrchní prohmatávač koberců = to
Zrovna o tom s Aulem diskutujeme :D
Minimálně je v tomto případě ta koncovka velice proměnlivá a záleží na IC vědomostech. :mrgreen:

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 18:20 07. May 2012
by davidsoft
Aulus wrote:
Amber wrote:...
A pokud si nejsem pohlavím dotyčných jistý? :roll:
Domnívám se, že v případě vyjádřeného podmětu by se měla jednoznačně upřednostnit shoda mluvnická před shodou podle smyslu: Tito lidé by se měli omluvit. Myslím, že tvar měly by byl v dané větě chybný, i kdyby šlo o samé ženy. Tudíž zapomeňme na pohlaví a řiďme se gramatickým rodem.

V případě nevyjádřeného podmětu jsou zřejmě možné obě varianty. Pravidla, která mám po ruce, uvádějí příklad:
Davy fanoušků pospíchaly na náměstí (shoda mluvnická), aby přivítali vítězné mužstvo (shoda podle smyslu - fanoušci).
(ŠAUR, Vladimír. Pravidla českého pravopisu s výkladem mluvnice. Ottovo nakladatelství, 2004.)

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 20:02 14. May 2012
by Absinthorix

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 20:08 14. May 2012
by Amber
Absinthorix wrote:Policie ho podezřívá s dívčiny vraždy?
zdravím žilky
*vytahuje obvazy* Au, to celkem bolelo :P
Na druhou stranu, co se dá čekat od blesk.cz... :roll:

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 20:09 14. May 2012
by Bruciacullo
Amber wrote:
Absinthorix wrote:Policie ho podezřívá s dívčiny vraždy?
zdravím žilky
*vytahuje obvazy* Au, to celkem bolelo :P
Na druhou stranu, co se dá čekat od blesk.cz... :roll:
nevidělas muže v černém? :D

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 20:17 14. May 2012
by Amber
Bruciacullo wrote:
Amber wrote:
Absinthorix wrote:Policie ho podezřívá s dívčiny vraždy?
zdravím žilky
*vytahuje obvazy* Au, to celkem bolelo :P
Na druhou stranu, co se dá čekat od blesk.cz... :roll:
nevidělas muže v černém? :D
To je řečnická otázka, Galli?

Hm... je tu hezky ticho. Ideální stav, když není co opravovat. :D

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 20:20 14. May 2012
by Bruciacullo
Amber wrote:
Bruciacullo wrote:
Amber wrote: *vytahuje obvazy* Au, to celkem bolelo :P
Na druhou stranu, co se dá čekat od blesk.cz... :roll:
nevidělas muže v černém? :D
To je řečnická otázka, Galli?

Hm... je tu hezky ticho. Ideální stav, když není co opravovat. :D
ne není tam byl bulvarni tisk nejlepšim zdrojem informací puťko

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 20:26 14. May 2012
by Amber
Bruciacullo wrote:ne není tam byl bulvarni tisk nejlepšim zdrojem informací puťko
*hodí po Gallim růžový polštář* Si nepamatuju každý film, který jsem viděla před deseti lety. :roll:
Tu máš, kdo si hraje, nezlobí!

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 20:27 14. May 2012
by Bruciacullo
*hodí ji břichem na polštář povolí opasek a......................*