Page 19 of 31
Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc
Posted: 13:11 06. May 2012
by xxxMajkyxxx
Absinthorix wrote:xxxMajkyxxx wrote:Tyhlety debaty o oborech, skolach a pracech mne naprosto vysiraj....co se tak trochu zacit respektovat a uvedomit si ze i bez tech popelaru bychom se za chvili valeli vsichni v odpadkach?
Na jednu stranu SKUTECNOU PRACI popelaru, ktere je treba si vazit a na druhou stranu „Zabicky a snecky”
Nejsem si jisty, jestli jsem tuhle poznamku pochopil

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc
Posted: 17:16 07. May 2012
by Amber
Hm, vody utichly, výborně... slyšeli jste někdy o tomhle?
Shoda podmětu s přísudkem - Další záhada vesmíru hned po Bermudském trojúhelníku. Ve SPAMu i ve hře jsou toho tuny, všechny ty podezřelé neshody by se daly vyhazovat ven lopatou. Nejčastěji jde o podmět mužského rodu množného čísla (oni) kombinovaný s přísudkem ženského rodu množného čísla (dělaly).
Ilustrativní příklad: "Tito hráči [by] odešl
y..."
Buďto tu máme chybu, nebo skupinku lidí, kteří se ještě nerozhodli, jakého pohlaví jsou

.
Jinak tedy, pokud chcete označit hráče jakožto komunitu skládající se z mužů i (v menšině

) žen, pro češtinu je tradičně reprezentativní a nezabarvený mužský rod.
S nástupem feminismu a jazykové korektnosti se ale začalo upřednostňovat spíše "hráči a hráčky" (ve větě pak "hráči a hráčky by
odešli").
Pro všechny možné i nemožné příklady viz
http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=600&dota ... em#nadpis5 nebo třeba
http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=601&dotaz=podm%C4%9Bt
Pro hru a fórum doporučuji používat
zdravý rozum, s trochou pozornosti vás to samo trkne.

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc
Posted: 17:22 07. May 2012
by Aulus
Amber wrote:...
A pokud si nejsem pohlavím dotyčných jistý?

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc
Posted: 17:27 07. May 2012
by Amber
Aulus wrote:Amber wrote:...
A pokud si nejsem pohlavím dotyčných jistý?

Používej střední rod, dokud neprokážou opak!

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc
Posted: 17:31 07. May 2012
by Prasokralik
vrchní prohmatávač koberců = to
Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc
Posted: 17:33 07. May 2012
by Amber
Prasokralik wrote:vrchní prohmatávač koberců = to
Zrovna o tom s Aulem diskutujeme

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc
Posted: 17:36 07. May 2012
by Aulus
Amber wrote:Prasokralik wrote:vrchní prohmatávač koberců = to
Zrovna o tom s Aulem diskutujeme

Minimálně je v tomto případě ta koncovka velice proměnlivá a záleží na IC vědomostech.

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc
Posted: 18:20 07. May 2012
by davidsoft
Aulus wrote:Amber wrote:...
A pokud si nejsem pohlavím dotyčných jistý?

Domnívám se, že v případě vyjádřeného podmětu by se měla jednoznačně upřednostnit shoda mluvnická před shodou podle smyslu:
Tito lidé by se měli omluvit. Myslím, že tvar měl
y by byl v dané větě chybný, i kdyby šlo o samé ženy. Tudíž zapomeňme na pohlaví a řiďme se gramatickým rodem.
V případě nevyjádřeného podmětu jsou zřejmě možné obě varianty. Pravidla, která mám po ruce, uvádějí příklad:
Davy fanoušků pospíchaly na náměstí (shoda mluvnická), aby přivítali vítězné mužstvo (shoda podle smyslu - fanoušci).
(ŠAUR, Vladimír. Pravidla českého pravopisu s výkladem mluvnice. Ottovo nakladatelství, 2004.)
Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc
Posted: 20:02 14. May 2012
by Absinthorix
Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc
Posted: 20:08 14. May 2012
by Amber
*vytahuje obvazy* Au, to celkem bolelo
Na druhou stranu, co se dá čekat od blesk.cz...

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc
Posted: 20:09 14. May 2012
by Bruciacullo
Amber wrote:
*vytahuje obvazy* Au, to celkem bolelo
Na druhou stranu, co se dá čekat od blesk.cz...

nevidělas muže v černém?

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc
Posted: 20:17 14. May 2012
by Amber
Bruciacullo wrote:Amber wrote: *vytahuje obvazy* Au, to celkem bolelo
Na druhou stranu, co se dá čekat od blesk.cz...

nevidělas muže v černém?

To je řečnická otázka, Galli?
Hm... je tu hezky ticho. Ideální stav, když není co opravovat.

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc
Posted: 20:20 14. May 2012
by Bruciacullo
Amber wrote:Bruciacullo wrote:Amber wrote: *vytahuje obvazy* Au, to celkem bolelo
Na druhou stranu, co se dá čekat od blesk.cz...

nevidělas muže v černém?

To je řečnická otázka, Galli?
Hm... je tu hezky ticho. Ideální stav, když není co opravovat.

ne není tam byl bulvarni tisk nejlepšim zdrojem informací puťko
Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc
Posted: 20:26 14. May 2012
by Amber
Bruciacullo wrote:ne není tam byl bulvarni tisk nejlepšim zdrojem informací puťko
*hodí po Gallim růžový polštář* Si nepamatuju každý film, který jsem viděla před deseti lety.
Tu máš, kdo si hraje, nezlobí!
Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc
Posted: 20:27 14. May 2012
by Bruciacullo
*hodí ji břichem na polštář povolí opasek a......................*