Page 21 of 31

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 12:41 16. May 2012
by pavad
klobouk wrote:Můžu vás poprosit, vedli-li byste debatu dále ve verších?

Vložka
Jistě znáte, ale sranda to je:
http://www.youtube.com/watch?v=axuLimS3FrE
Nemám představu o čem se zde píše,
dvojí zoufalství z tématu dýše,
hrozí škubání sečtělé Ambry žil,
můj klid se briskně a zcela vytratil...

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 12:41 16. May 2012
by Absinthorix
A já se vůbec nechytám, tralala tralala
co vůbec ty znaky jsou, tralala tralala
přijde mi to jako nenáviděné, tralala tralala
korekturní (pa)značky. tralala tralala
Ale jestli je to nějaký přízvuk, tralala tralala
tak mě poučte co to dělá, tralala tralala
vypadá to zajímavě tralala tralala.

Image

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 12:45 16. May 2012
by kucik
Aulus wrote:Vidím to asi stejně já já jupi jupi já
chápu ty značky já já jupi jupi já
ale v češtině je jinak přízvuk já já jupi jupi já
vždycky na první slabice já já jupi jupi já
takže nějak nechápu já já jupi jupi já
jak může být najednou na jiné já já jupi jupi já
Však tam je přízvuk nejvíce na té první slabice.

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 12:48 16. May 2012
by pavad
kucik wrote:Však tam je přízvuk nejvíce na první slabice.
Ne každá první slabika přízvučná je,
přízvuk, čárky, čestina? Galeje!

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 12:52 16. May 2012
by kucik
pavad wrote:
kucik wrote:Však tam je přízvuk nejvíce na první slabice.
Ne každá první slabika přízvučná je,
přízvuk, čárky, čestina? Galeje!
Kde vraj a kde zas neni?
Je to vůbec k pochopení?

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 12:54 16. May 2012
by Aulus
pavad wrote:
kucik wrote:Však tam je přízvuk nejvíce na první slabice.
Ne každá první slabika přízvučná je,
přízvuk, čárky, čestina? Galeje!
Myslíš teď v básních nebo v běžném textu?
V mluvě snad "vždy" v celku první je,
ale nechci mít z ostudy vestu!
Čeština patří k jazykům s pevným přízvukem, který se vždy nachází na první slabice přízvučného celku, kterým je obvykle slovo. Výjimky jsou pouze v těchto případech:
Jednoslabičné předložky tvoří s následujícím jménem přízvučný celek, tj. přízvuk se přesouvá na tuto předložku: např. ˈPraha → ˈdo Prahy. Toto pravidlo bylo formulováno v 19. století jako velmi striktní. V současné době se však takto striktně neuplatňuje. Bývá to v případě dlouhých slov, která mají 4 a více slabik: např. na ˈkoloˌnádě. Tím se zabraňuje vzniku velkého nepoměru mezi jednotlivými přízvučnými takty. Přesun přízvuku z předložky na jméno nastává také v případě, že mluvčí klade na tento větný člen důraz.
Některá jednoslabičná slova (např. mi, ti, to, se, si, jsem, jsi atd.) nemají vlastní přízvuk, jsou to tzv. příklonky, které tvoří přízvučný celek s předcházejícím slovem. Z tohoto důvodu nemohou stát na začátku věty. Např. ˈNapsal jsem ti ten ˈdopis.
Čtyřslabičná a delší slova mívají ještě vedlejší přízvuk na každé liché slabice, např. ˈnej.krás.ˌněj.ší.
Přízvuk v češtině zásadním způsobem nemění kvalitu a kvantitu (délku) samohlásek. Samohláska může být krátká i dlouhá bez ohledu na to, jestli je nebo není přízvučná. Nedochází k redukované výslovnosti nepřízvučných slabik.
S pevným postavením přízvuku souvisí i fakt, že přízvuk v češtině neplní lexikální funkci, tj. neslouží k rozlišení k významu slov. Na druhou stranu však je důležitým prvkem k rozlišení hranice slov v mluveném projevu, srov. např. ˈProč to ˈmáš? x ˈProč ˈTomáš?
Přízvuk v češtině je tzv. silový, tj. projevuje se zvýšením intenzity hlasu.

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 12:54 16. May 2012
by KaTo
Jarní odpoledne
hledím na řeku
láska voní.

:P :twisted:

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 12:55 16. May 2012
by pavad
kucik wrote:
pavad wrote:
kucik wrote:Však tam je přízvuk nejvíce na první slabice.
Ne každá první slabika přízvučná je,
přízvuk, čárky, čestina? Galeje!
Kde vraj a kde zas neni?
Je to vůbec k pochopení?
Prý jestli přizvuk a čestina je vůbec k pochopení...
Nevím, zatnu zuby a vracím se k veslování,
u každé lavice otrokářské trirémy,
lépší tahat veslo jak fonémy.

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 12:55 16. May 2012
by kucik
Čeština patří k jazykům s pevným přízvukem, který se vždy nachází na první slabice přízvučného celku, kterým je obvykle slovo. Výjimky jsou pouze v těchto případech:
Jednoslabičné předložky tvoří s následujícím jménem přízvučný celek, tj. přízvuk se přesouvá na tuto předložku: např. ˈPraha → ˈdo Prahy. Toto pravidlo bylo formulováno v 19. století jako velmi striktní. V současné době se však takto striktně neuplatňuje. Bývá to v případě dlouhých slov, která mají 4 a více slabik: např. na ˈkoloˌnádě. Tím se zabraňuje vzniku velkého nepoměru mezi jednotlivými přízvučnými takty. Přesun přízvuku z předložky na jméno nastává také v případě, že mluvčí klade na tento větný člen důraz.
Některá jednoslabičná slova (např. mi, ti, to, se, si, jsem, jsi atd.) nemají vlastní přízvuk, jsou to tzv. příklonky, které tvoří přízvučný celek s předcházejícím slovem. Z tohoto důvodu nemohou stát na začátku věty. Např. ˈNapsal jsem ti ten ˈdopis.
Čtyřslabičná a delší slova mívají ještě vedlejší přízvuk na každé liché slabice, např. ˈnej.krás.ˌněj.ší.
Přízvuk v češtině zásadním způsobem nemění kvalitu a kvantitu (délku) samohlásek. Samohláska může být krátká i dlouhá bez ohledu na to, jestli je nebo není přízvučná. Nedochází k redukované výslovnosti nepřízvučných slabik.
S pevným postavením přízvuku souvisí i fakt, že přízvuk v češtině neplní lexikální funkci, tj. neslouží k rozlišení k významu slov. Na druhou stranu však je důležitým prvkem k rozlišení hranice slov v mluveném projevu, srov. např. ˈProč to ˈmáš? x ˈProč ˈTomáš?
Přízvuk v češtině je tzv. silový, tj. projevuje se zvýšením intenzity hlasu.
Ň'ák se ti to nerýmuje.
Zalezu zas do své sluje. :P

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 12:59 16. May 2012
by Aulus
kucik wrote: Ň'ák se ti to nerýmuje.
Zalezu zas do své sluje. :P
Protože's mých snah parazit,
musím tě poučkou dorazit! :mrgreen:

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 13:08 16. May 2012
by Amber
pavad wrote:Prý jestli přizvuk a čestina je vůbec k pochopení...
Nechci, není!

(Jiří Orten, Zimní procházka křížem krážem)


PS: Jinak se nechci k tématu moc vyjadřovat, začala bych sprostě nadávat a dostala bych ban na fórum :| (ironie života: z nějakého důvodu budu z tohohle skládat za pár týdnů zkoušku... a ne, vážně ty přízvuky neslyším :roll: , ale už jsem udělala i jiné zkoušky z věcí, které mi osobně nedávaly smysl).

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 21:03 17. May 2012
by Absinthorix
Image

Zamčeli nám spam, tak se stěhuju

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 21:05 17. May 2012
by J.F.Payne
Nejdůležitější topic thalijskýho fóra, díky kterému jsem se v práci dokázal bavit celé hodiny, je zamčen? Běda mi, ó běda!

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 21:09 17. May 2012
by KaTo
Zamkli nám spam? Dobrej pokus...na začátečníky! :twisted:
1335418403011.gif
1335418403011.gif (974.09 KiB) Viewed 3810 times

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 21:10 17. May 2012
by Amber
A hele, žebráčci přišli *kouká z okna dolů* Jarri, ten velký bágl máš plný obrázků, co? :mrgreen:

Dobře vám tak, některé věci neunese papír, ale že ani internetové fórum... to už je věc! :P