Page 24 of 31

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 16:59 04. Aug 2012
by Amber
:idea: Tož vs. toš
[list]aneb jak můžou mít oba pravdu[/list]


Spousta hráčů tady používá při hraní postavy nějaký ten dialekt, ať už z vlastní rodné hroudy, nebo nápodobu jiného. Nedávno mě zaujalo slůvko tož/toš ve významu "tak tedy", "inu". Nechci zabíhat do polemik, která varianta je ta jediná dobrá, protože toto slovo není spisovné a závisí hlavně na výslovnosti mluvčího.
Chci se ale zeptat, co byste kdo použili. :?:

Pokud to vezmeme globálně, tož/toš se vyskytuje hlavně na Moravě. Na jihu Moravy, kde se s ním lze setkat asi nejčastěji, je typická znělá výslovnost souhlásek (např. neutrální "naschle" vs. cosi blízkého zvolání "na zle!", které jsem odpozorovala od příbuzných z jižnějších končin :D - neplatí pro všechny, samozřejmě!), tedy analogicky k výslovnosti by místní napsali TOŽ.

Naopak v oblasti Hané (a Valašska) se drží v podobných případech neznělá výslovnost a je větší šance narazit na TOŠ.

Naprostou výjimkou je ještě okolí Šumperka, kde se setkáme se stejnou výslovností jako na jihu Moravy (TOŽ).

Každý názor je vítán! :wink:

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 17:09 04. Aug 2012
by Nalkanar
Tož a naschle (které občas zní jak "na skle") 8)

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 17:36 04. Aug 2012
by J.F.Payne
Tož já si myslím, že "ž" tam sedí líp.

Co mě ale dokáže nasrat je, když někdo napíše, nebo ještě hůř vysloví "SAMOZDŘEJMĚ". Za to bych zabíjel.

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 18:17 04. Aug 2012
by Amber
Nalkanar wrote:Tož a naschle (které občas zní jak "na skle") 8)
Uáá, záměna K za CH! Kde se vzal tenhle dětský trend (nejčastěji jako "skovat" namísto "schovat")? :wall: (řečnická otázka)

J.F.Payne wrote:Tož já si myslím, že "ž" tam sedí líp.
Co mě ale dokáže nasrat je, když někdo napíše, nebo ještě hůř vysloví "SAMOZDŘEJMĚ". Za to bych zabíjel.
To je věc toho, odkud pocházíš. :wink: A jak jsem psala, nejvyšší frekvenci má jistě "tož".
Vítej do klubu potenciálních vrahů. :twisted:

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 18:27 04. Aug 2012
by Miell
Amber wrote:
Nalkanar wrote:Tož a naschle (které občas zní jak "na skle") 8)
Uáá, záměna K za CH! Kde se vzal tenhle dětský trend (nejčastěji jako "skovat" namísto "schovat")? :wall: (řečnická otázka)

J.F.Payne wrote:Tož já si myslím, že "ž" tam sedí líp.
Co mě ale dokáže nasrat je, když někdo napíše, nebo ještě hůř vysloví "SAMOZDŘEJMĚ". Za to bych zabíjel.
To je věc toho, odkud pocházíš. :wink: A jak jsem psala, nejvyšší frekvenci má jistě "tož".
Vítej do klubu potenciálních vrahů. :twisted:
Abych nebyla úplně mimo.. hlasuju pro "tož". Ale víc by mě zajímalo proč zrovna dětský trend?

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 18:34 04. Aug 2012
by Amber
Miell wrote:Abych nebyla úplně mimo.. hlasuju pro "tož". Ale víc by mě zajímalo proč zrovna dětský trend?
Díky za názor. :wink:
Je to způsob komolení, většinou u dětí, dokud jim CH dělá ještě potíže. Většina ustálených přeřeků a chyb vzniká z "ekonomických" důvodů, kdy se vyslovuje to, co jde snadněji artikulovat. Nejsem logopedka, mám za sebou jen základy ortoepie, ale snad takovéto vysvětlení stačí.
Z důvodu jasnější domluvy (tady by se našla určitě spousta obšírnějších sociologických vysvětlení...) se pak značnou část těchto chyb naučí člověk říkat správně, aby mu ostatní rozuměli.

Edit:
Tohle je samozřejmě u každého dítěte jiné. :)

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 18:41 04. Aug 2012
by Miell
Amber wrote:
Miell wrote:Abych nebyla úplně mimo.. hlasuju pro "tož". Ale víc by mě zajímalo proč zrovna dětský trend?
Díky za názor. :wink:
Je to způsob komolení, většinou u dětí, dokud jim CH dělá ještě potíže. Většina ustálených přeřeků a chyb vzniká z "ekonomických" důvodů, kdy se vyslovuje to, co jde snadněji artikulovat. Nejsem logopedka, mám za sebou jen základy ortoepie, ale snad takovéto vysvětlení stačí.
Z důvodu jasnější domluvy (tady by se našla určitě spousta obšírnějších sociologických vysvětlení...) se pak značnou část těchto chyb naučí člověk říkat správně, aby mu ostatní rozuměli.

Edit:
Tohle je samozřejmě u každého dítěte jiné. :)
Díky za vysvětlení.. jasně, že je to u každýho prcka jiný. :wink:

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 19:46 04. Aug 2012
by Caehan
Tož: +1 (Protože proč také psát více)

Napadlo vás někdy, jak strašný zlozvyk jsou výrazy jako "japa to", "copa je", "kolipa chceš?", "přijdu dýl" a jiné záludnosti novodobé plzenštiny? Nějak si nevzpomenu, co to ještě "plzeňácí" používají za ohavnosti, ale ještě něco tam bylo. (Teď to určitě schytám kvůli spatnému používání úvozovek a chybějící dvojtečce - se jeden nezavděčí.)

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 19:58 04. Aug 2012
by Amber
Třeba toto
Caehan wrote: "kolipa chceš?", "přijdu dýl"
jsem ještě snad neslyšela. :shock:

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 20:04 04. Aug 2012
by Caehan
Amber wrote:Třeba toto
Caehan wrote: "kolipa chceš?", "přijdu dýl"
jsem ještě snad neslyšela. :shock:
No, nevzpomněl jsem si, tak jsem si to musel nechat připomenout od povolanějších.

"Poučet" místo "půjčovat" a "tuto" místo "tohle".

Tak, a teď Amber hrůzou neusne. :biggrin:

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 20:08 04. Aug 2012
by Miell
V okolí Hradce Králové zase před všechno cpou V a vypustí z pusy i podoné věci jako: "Copak je to tu za králíci?"
Co si tak pamatuju, že mě tahalo za uši a nikde jinde jsem to neslyšela:)

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 20:09 04. Aug 2012
by Amber
Caehan wrote:
Amber wrote:Třeba toto
Caehan wrote: "kolipa chceš?", "přijdu dýl"
jsem ještě snad neslyšela. :shock:
No, nevzpomněl jsem si, tak jsem si to musel nechat připomenout od povolanějších.

"Poučet" místo "půjčovat" a "tuto" místo "tohle".

Tak, a teď Amber hrůzou neusne. :biggrin:
Tfuj! :shock: :shock: :shock: :var_5:

Image

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 20:44 04. Aug 2012
by J.F.Payne
Já taky vím, že Plzeňáci říkají místo "zatáčka" "zátočina".

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 21:01 04. Aug 2012
by Prasokralik
ono občas stačí poslouchat jak mluví rof

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 21:08 04. Aug 2012
by Pajule
J.F.Payne wrote:Já taky vím, že Plzeňáci říkají místo "zatáčka" "zátočina".
jo? tak to ani nevim..ale vim, že tůtáme a to lidi nechápou..