Page 28 of 31

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 06:33 11. Sep 2012
by Tadomekaari
KaTo wrote:
Absinthorix wrote:
Ragmon wrote:Nesmějte se paladinům v topicu o pravopisu :D Jděte do spamu
Jejich "sláva" je na hony předchází, pravopisu se dotýká a jest třeba ji řádně zvěstovat všem nevědomým!
Pamatuj Exodus 22:18 (nebo 17, z hlavy nevím a sem líný googlit) praví: "Paladina nenecháš naživu." či hezky po staru "Paladina nedáš živu býti." :twisted:
Jakožto boha(od)bojný muž samozřejmně Písmo ctím!! :twisted: :D :lol: :lol:
No myslim ze zrovna ta pasaz je zaměřena spis na čarodějky a ne paladiny :) Vsechny magy upalit :)

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 11:00 11. Sep 2012
by Absinthorix
Všechnu divotvornou havěť... šmahem paladiny, čarodějnice, léčitele... možná i obzvláště schopné chirurgy :wink:

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 23:48 17. Sep 2012
by Firefox_
Sahat vs šahat? Co je správně? :)

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 00:21 18. Sep 2012
by klobouk
Příručka Ústavu jazyka hezkého
http://prirucka.ujc.cas.cz/

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 12:13 18. Sep 2012
by G-ladiator
Naprosto geniální je ta jejich anglická verze :))

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 13:05 18. Sep 2012
by Amber
G-ladiator wrote:Naprosto geniální je ta jejich anglická verze :))
Aneb jak donutit líné cizince naučit se česky...! :D
Čímž se jim ale nechci smát, upřímně smekám před cizinci, kteří se učí češtinu jako druhý jazyk, není to žádný med.

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 09:40 23. Sep 2012
by Shaman88
Nevím jestli se to tady řešilo ale jak se skloňuje Karatha?
Konkretně 3. a 6. pád.

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 10:20 23. Sep 2012
by Amber
Shaman88 wrote:Nevím jestli se to tady řešilo ale jak se skloňuje Karatha?
Konkretně 3. a 6. pád.
Osobně jsem pro "Karathě", ale viděla jsem i počeštěnou variantu "Karatě".

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 12:01 24. Sep 2012
by klobouk
Nedaří se mi najít odpovědi na pár dotazů, tak zkusím tu.

1.
Nalkanar wrote:Pokud čekáš, že jen oháněním se titulem WB tě někdo bude expit, tak jsi hádám na omylu. :wall:
Jednočlenná věta (a nevím, jestli tam hraje roli typ členu) nemusí být oddělena čárkami, že?

2."Kdyby jsi si chtěl vzít čípek" se dá zkrátit jako "Kdybys chtěl vzít čípek"? A co "Kdyby jsis"?

Edit: napadlo mě, že to "'s" bude zkrácené "jsi". "Kdyby jsi si" = "kdyby sis", "kdyby jsi" = "kdybys". Jsem vedle?

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 12:55 24. Sep 2012
by Nalkanar
Já to považoval za tři věty.. možná něšťastně uvozené.
VH = Pokud čekáš (podmět je nevyjádřený - "ty")
VV předmětová (co čekáš? jakou věc?) = že jen oháněním se titulem WB tě někdo bude expit
VV nevímkterázrovna = tak jsi hádám na omylu.

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 12:58 24. Sep 2012
by klobouk
Nalkanar wrote:VV nevímkterázrovna = tak jsi hádám na omylu.
Mě jde o to "hádám". To jsem identifikoval jako samostatnou větu jednočlennou, kde člen je přísudek. Takovou já normálně odděluju čárkami ("tak jsi, hádám, na omylu"), ale hodněkrát jsem viděl i neoddělenou. A domnívám se, že v tomhle případě jsou čárky možné, ale ne nutné. Ale rád bych to měl potvrzené.

Nevím, co bych bez Thalie dělal. Vůbec bych neuměl česky!

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 13:01 24. Sep 2012
by Nalkanar
Tos mě dostal! Mé dva semestry mi na to nestačí :lol:

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 13:48 24. Sep 2012
by Caehan
Nalkanar wrote:Tos mě dostal! Mé dva semestry mi na to nestačí :lol:
...na to můj běžný studijní program nestačí! Naštěstí je tu...

Jen mi to připomnělo ty reklamy na prací prášek... pokračujte, zde není nic k vidění...

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 16:39 24. Sep 2012
by Amber
*odkašle si*

Klobouku... ty tvé dotazy mě zabíjejí. :P
Nejvíc mě zabíjí to, že jsou vždycky o semestr popředu oproti mému vzdělání...

Ale tedy:
klobouk wrote:
Nalkanar wrote:VV nevímkterázrovna = tak jsi hádám na omylu.
Mě jde o to "hádám". To jsem identifikoval jako samostatnou větu jednočlennou, kde člen je přísudek. Takovou já normálně odděluju čárkami ("tak jsi, hádám, na omylu"), ale hodněkrát jsem viděl i neoddělenou. A domnívám se, že v tomhle případě jsou čárky možné, ale ne nutné. Ale rád bych to měl potvrzené.

Nevím, co bych bez Thalie dělal. Vůbec bych neuměl česky!
Je ale nutné, aby bylo "hádám" přísudkem? To, že je sloveso, ještě nemusí znamenat, že jím nutně je. Samozřejmě, podle tradiční gramatiky by šlo o čárkami oddělenou jednočlennou větu s nevyjádřeným podmětem, ale... plní ono "hádám" vůbec funkci přísudku? Šlo by tak interpretovat, ale stejně tak by co do funkce bylo nahraditelné částicí, např. "asi", "zřejmě". V takovém případě by samotné "hádám" z tvého příkladu rozhodně nebylo vedlejší větou.

Na základní škole nám sice jasně určili slovní druhy, hlavní věty, vedlejší věty, holé věty (ehm... :roll: naprosto nesmyslný koncept),... ale lingvistická obec v nich nachází stále více trhlin. To jen na okraj pro zamyšlení se. :wink:

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 16:46 24. Sep 2012
by Amber
klobouk wrote:2."Kdyby jsi si chtěl vzít čípek" se dá zkrátit jako "Kdybys chtěl vzít čípek"?
Ne, pokud chceš zachovat význam stejný. Je rozdíl ve "vzít" a "vzít si".
klobouk wrote:A co "Kdyby jsis"?
Dává ti to smysl? :D Vypadá to takhle napsané jako něco, co zapadá do tvého jazykového úsudku správnosti? Asi netřeba rozvádět dál...
klobouk wrote:Edit: napadlo mě, že to "'s" bude zkrácené "jsi". "Kdyby jsi si" = "kdyby sis", "kdyby jsi" = "kdybys". Jsem vedle?
Ano, "-s" je vyjádření 2. osoby jedn. čísla. Nejsi vedle.
Historické pozadí vývoje tohoto jevu ti (zatím) nedám, ale je to tak. :)