phottere, tak jak to vidím já je problém v konfrontaci zloděje s ekonomickým systémem, který je na thalii nastaven. věci jsou tu dosti drahé, což logicky znamená, že si lze kradením vydělat mnohonásobně víc, než jinými činnostmi. je tedy nutné tuto sféru nějak regulovat, protože jinak je to "bug nastavení světa".
čili chyba není asi v HIPS (jeho zneužívání proti PC je jiná věc a určitě by se měla řešit), ale v HIDE jako takovém a stealingu. Jistě je pravda, že zloděj většinou ukradne pár zlatých - mě například se neztratilo nikdy nic nebo to bylo tak málo že jsem si nevšim, ale já mám výhodu, že mě neni co ukrást a věčně nosím inventář plnej alchymistickejch surovin, což musí zloděje brzy dovést k šílenství
ono samo "vymyšlení" toho, jak by měl vypadat reálný stav, je dosti komplikované... nekrást ve městě? a kde tedy krást? v interiérech? zloději jistě využívají tlačenice.... prostě, co s tím?
ideální by asi bylo, kdyby se stanovila nějaká pravidla toho,c o je rozumné - ponechávat to na vlastní úvaze hráčů povede nutně k tomu, že každý bude vnímat "rozumné" úplně jinak... a další věc, jak dodržování takového pravidla vynutit.
z tohoto hlediska bych považoval za ideální, kdyby za nějakou dobu (třeba IC den, nebo kratší, nebo delší, to ať posoudí zkušení hráči zlodějů) byl nějaký počet pokusů na kradení, třeba 3. a poté uvalit na stealing tvrdý modifikátor, třeba -50, čímž by bylo po ptákách. anebo to dělat kontinuelně, např, za každý pokus -10 kumulativně. o vyhození z HIDE atd. se pak postará samo neúspěšné kradení.
Toto opatření nevyřeší kradení ze stolků a dalších společných ploch. Zde bych se přimlouval za jednoduchá řešení. Vetešník atd. jistě má dost peněz an to, a by zaplatil mágům za instalaci jednoduchých ochranných zařízení, která po vstupu sejmou z každého jeho očarování (třeba jen neviditelnost atd.). A strážci (nebo samotnému obchodníkovi) řidat skript detekce postav v HIDE, který když by padl, ozvalo by se něco jako "zloděj!zlooděj!" protože co jiného by plížící se postava v krámu chtěla než krást, že... no a následně spawnout stráž a nezvedence eskortovat do žaláře.
to, že by mělo otevření stolku vyhodit z HIDE a invisu, bych považoval za logické. a pokud někdo "ukradne" recept na lektvar tím, že pozoruje praktikujícího alchymistu, to se nedá nic dělat - od toho to plížení funguje... když se dělá veřejně, tajemství se těžko udrží. možná v soukromé dílně to bude lepší. (mimochodem, s těmi náklady na výzkum je to těžké, na vývoj nejvyššího léčivého lektvaru jsem potřeboval jen 2000 a hned druhý pokus byl úspěšný, přičemž ten první jsem zpackal vlastní nepozorností - pokud člověk porozumí systému, děkají se mu ty věci docela dobře).