Page 6 of 31

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 16:30 27. Apr 2012
by DenGrasse
V případě existence obchodního centra Centrum je formulace "sejdeme se v Centrumu" správná.

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 16:39 27. Apr 2012
by Amber
DenGrasse wrote:V případě existence obchodního centra Centrum je formulace "sejdeme se v Centrumu" správná.
Takže tedy mužský rod? - Ten obchodní dům Centrum? Uf, doufám, že ho někdo z kolegů zapálil. :roll:

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 16:43 27. Apr 2012
by Aulus
Amber wrote:
DenGrasse wrote:V případě existence obchodního centra Centrum je formulace "sejdeme se v Centrumu" správná.
Takže tedy mužský rod? - Ten obchodní dům Centrum? Uf, doufám, že ho někdo z kolegů zapálil. :roll:
Tak když už se to jmenuje "obchodní dům Centrum", tak by bylo asi nepraktické, aby to bylo jiného rodu, ne? :wink:

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 16:44 27. Apr 2012
by davidsoft
DenGrasse wrote:V případě existence obchodního centra Centrum je formulace "sejdeme se v Centrumu" správná.
Zřejmě proto, že se jedná o vlastní jméno. Vlastní jména často mívají jiné mluvnické kategorie než obecné jméno, z něhož pochází. Dokonce pokud takové jméno tvoříme, můžeme si jeho gramatiku určit, příkladem je název hudební skupiny Holki. Zde je ale nutno rozlišovat mezi gramatikou a pravopisem; gramatiku si v novém slově určit můžeme, jeho pravopis (např. velká/malá písmena) ne.

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 16:47 27. Apr 2012
by Amber
Aulus wrote:Tak když už se to jmenuje "Obchodní dům Centrum", tak by bylo asi nepraktické, aby to bylo jiného rodu, ne? :wink:
Jestli to chápu dobře, tak název byl jenom Centrum, ne? :wink:

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 17:00 27. Apr 2012
by davidsoft
Amber wrote:
Aulus wrote:Tak když už se to jmenuje "Obchodní dům Centrum", tak by bylo asi nepraktické, aby to bylo jiného rodu, ne? :wink:
Jestli to chápu dobře, tak název byl jenom Centrum, ne? :wink:
Obchodní dům se zřejmě jmenuje Centrum, společnost, která jej provozuje OD Centrum, a. s., (podle obchodního rejstříku OD CENTRUM, a. s.). Není těžké si domyslet, že zkratka OD v názvu společnosti znamená obchodní dům. Pokud byla řeč o jiném obchodním domě, může být situace jiná.

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 17:26 27. Apr 2012
by Prasokralik
hlavně že se bavíte, teďkonc si dam na svým pravopise teprva záležet, neni nat to abych se našim grramar nazis zalíbil žjo? O:-) takže směle do toho, opravte všecky moje hrupky

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 17:35 27. Apr 2012
by davidsoft
Prasokralik wrote:hlavně že se bavíte, teďkonc si dam na svým pravopise teprva záležet, neni nat to abych se našim grramar nazis zalíbil žjo? O:-) takže směle do toho, opravte všecky moje hrupky
Opraveno: Hlavně, že se bavíte; teď si dám na svém pravopisu teprve záležet. Není nad to, abych se našim grammar-Nazis zalíbil, že ano? Takže směle do toho, opravte všechny moje hrubky.

P. S.: Alespoň já se bavím tak, jak jsem se už dlouho nebavil.

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 17:50 27. Apr 2012
by Prasokralik
cool story bro

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 01:22 28. Apr 2012
by DenGrasse
Ano, byl to obchodní dům Centrum; vidím že jste se nenechali zmást. :D

Ono v tom středním by to bylo nepraktické i významově; "sejdeme se v centru" nedává jasný smysl; "sejdeme se v Centrumu" je jasné.

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 12:33 28. Apr 2012
by Absinthorix
Prasokralik wrote:hlavně že se bavíte, teďkonc si dam na svým pravopise teprva záležet, neni nat to abych se našim grramar nazis zalíbil žjo? O:-) takže směle do toho, opravte všecky moje hrupky
Image

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 12:45 28. Apr 2012
by Amber
@ Absinthorix: Pokud by ses mohl vyhnout dalšímu přirovnávání k nacistům, byla bych ráda. Jedna věc je oprava gramatických chyb, druhá je systematické vyvražďování jistého národa. Snad vidíš rozdíl.

Edit: Je to flame a s kritikou (výsměchem) počítám, ale toto prosím ne.

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 12:47 28. Apr 2012
by Absinthorix
Godwinova zákona jsem si vědom :) jestli narážíš na tohle...

Edit: a ačkoliv s panem G. nesouhlasím, tak mně osobně jsou pak nepříjemné diskuze o tom kdo v historii škodil víc a proč -> a proto k nim nikoho nepřirovnávám zvláště né k "nim", těm z historie.

Grammar *to slovo na N* beru jako nový, doposud nepošpiněný pojem :lol:

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 12:50 28. Apr 2012
by Amber
Absinthorix wrote:Godwinova zákona jsem si vědom :) jestli narážíš na tohle...
Narážím na nedostatek taktu a zbytečné spamování tématu.

Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc

Posted: 12:57 28. Apr 2012
by Prasokralik
Amber wrote:
Absinthorix wrote:Godwinova zákona jsem si vědom :) jestli narážíš na tohle...
Narážím na nedostatek taktu a zbytečné spamování tématu.
welcome to the internets