Re: Ambeřino škubání žil a následná první pomoc
Posted: 16:30 27. Apr 2012
V případě existence obchodního centra Centrum je formulace "sejdeme se v Centrumu" správná.
Persistentní svět hry Neverwinter Nights
https://thalienwn.cz/forum/
Takže tedy mužský rod? - Ten obchodní dům Centrum? Uf, doufám, že ho někdo z kolegů zapálil.DenGrasse wrote:V případě existence obchodního centra Centrum je formulace "sejdeme se v Centrumu" správná.
Tak když už se to jmenuje "obchodní dům Centrum", tak by bylo asi nepraktické, aby to bylo jiného rodu, ne?Amber wrote:Takže tedy mužský rod? - Ten obchodní dům Centrum? Uf, doufám, že ho někdo z kolegů zapálil.DenGrasse wrote:V případě existence obchodního centra Centrum je formulace "sejdeme se v Centrumu" správná.
Zřejmě proto, že se jedná o vlastní jméno. Vlastní jména často mívají jiné mluvnické kategorie než obecné jméno, z něhož pochází. Dokonce pokud takové jméno tvoříme, můžeme si jeho gramatiku určit, příkladem je název hudební skupiny Holki. Zde je ale nutno rozlišovat mezi gramatikou a pravopisem; gramatiku si v novém slově určit můžeme, jeho pravopis (např. velká/malá písmena) ne.DenGrasse wrote:V případě existence obchodního centra Centrum je formulace "sejdeme se v Centrumu" správná.
Jestli to chápu dobře, tak název byl jenom Centrum, ne?Aulus wrote:Tak když už se to jmenuje "Obchodní dům Centrum", tak by bylo asi nepraktické, aby to bylo jiného rodu, ne?
Obchodní dům se zřejmě jmenuje Centrum, společnost, která jej provozuje OD Centrum, a. s., (podle obchodního rejstříku OD CENTRUM, a. s.). Není těžké si domyslet, že zkratka OD v názvu společnosti znamená obchodní dům. Pokud byla řeč o jiném obchodním domě, může být situace jiná.Amber wrote:Jestli to chápu dobře, tak název byl jenom Centrum, ne?Aulus wrote:Tak když už se to jmenuje "Obchodní dům Centrum", tak by bylo asi nepraktické, aby to bylo jiného rodu, ne?
Opraveno: Hlavně, že se bavíte; teď si dám na svém pravopisu teprve záležet. Není nad to, abych se našim grammar-Nazis zalíbil, že ano? Takže směle do toho, opravte všechny moje hrubky.Prasokralik wrote:hlavně že se bavíte, teďkonc si dam na svým pravopise teprva záležet, neni nat to abych se našim grramar nazis zalíbil žjo? O:-) takže směle do toho, opravte všecky moje hrupky
Prasokralik wrote:hlavně že se bavíte, teďkonc si dam na svým pravopise teprva záležet, neni nat to abych se našim grramar nazis zalíbil žjo? O:-) takže směle do toho, opravte všecky moje hrupky

Narážím na nedostatek taktu a zbytečné spamování tématu.Absinthorix wrote:Godwinova zákona jsem si vědomjestli narážíš na tohle...
welcome to the internetsAmber wrote:Narážím na nedostatek taktu a zbytečné spamování tématu.Absinthorix wrote:Godwinova zákona jsem si vědomjestli narážíš na tohle...