Co rychlost? Na pevné zemi a na moři? Míle v hodině a uzly?
A čas samozřejmě asi normálně co? Vteřiny, minuty, hodiny a podobně co?
Dnes jsou teploměry snad nejznámějším fyzikálním přístrojem. Ale ještě před několika staletími byly úplně neznámé. Teplota se určovala podle tělesných pocitů, při výrobě kovů a keramiky se lidé řídili barvou rozžhavených předmětů nebo roztavením kovů.
To už na středověk nevypadá, jak jde dobře vyčíst tak teploměy začali řešit opravdu až v 17 století, takže zde přichází tabulka od TaoKana ke slovuStupeň Celsia (značený °C) je jednotka teploty, kterou v roce 1742 vytvořil švédský astronom Anders Celsius.
Nicméně jak vidno už ve starověku měli v lecčem jasno.Nejprve se začlo používat měření teploty pomocí roztažnosti kapalin. První doklady jsou ze starověku. Hérón Alexandrijský popsal vzduchový termoskop, který je nejstarším doloženým přístrojem k indikaci tepelných stavů. Základ pro moderní a přesné měření později poskytly závislosti elektrických jevů na teplotě.
Železo opravdu hoří:) vypadá podobně jako prskavka, ale je to chvíle kdy ti kov hoří, až pak se začíná tavit.-RoF- wrote:Fajn díkas.
jinak jo to tavení kovu podle barvy ano.
Jen tao kane nevím jestli by to hořelo, spíš by to začalo vřít a vypařovat se.
A nehoří spíš ty prvky v železe obsažené? Síra a tak?Thuereg wrote:Železo opravdu hoří:) vypadá podobně jako prskavka, ale je to chvíle kdy ti kov hoří, až pak se začíná tavit.-RoF- wrote:Fajn díkas.
jinak jo to tavení kovu podle barvy ano.
Jen tao kane nevím jestli by to hořelo, spíš by to začalo vřít a vypařovat se.