Page 1 of 2
Oštěp / Kopí
Posted: 14:12 05. Oct 2011
by D_E_K_A
Docela mě zarazilo, když jsem se ve hře setkal s tím, že obouruční kopí/oštěp je bráno jako simple weapon, kdežto jednoruční ne. Není to padlé na hlavu? Zahajuji petici v rámci zpřístupnění jednoručního oštěpu/kopí do třídy simple weapon!
Příjde mi hloupé, když postava umí zacházet s obouruč. a s jednoruč. ne. Vždyt je to jedno a to samé, akorát jedno je kratší a to je celé. Přece kopí má tak ostrý hrot a není řazené do martial weapons...
Poprosím hlavně o názory kucika a WB, DMek... ostatní komentáře neberu v potaz pokud budou negativního rázu!

Re: Oštěp / Kopí
Posted: 14:15 05. Oct 2011
by DenGrasse
To jestli má zbraň ostrý hrot nebo ne, není pro její zařazení rozhodující. Stejně tak argument s obouručností Proč neumís zacháze ts bastardem, když umíš zacházet s krátkým, dlouhým i obouručním mečem?
Pravdou ovšem je, že ty dodatečné zbraně byly zařazované nějak tak, jak se jejich tvůrcům zrovna hodilo (tipuju že podle postav co zrovna hráli).
Nicméně, z hlediska mechaniky je to banální záležitost. Pořiď si martial weapons a n.......j
PS: do budoucna se možná celý systém zařazení zbraní do featů překope, ale to je hudba vzdálené budoucnosti, pokud vůbec.
Re: Oštěp / Kopí
Posted: 14:19 05. Oct 2011
by KaTo
DenGrasse wrote:...
PS: do budoucna se možná celý systém zařazení zbraní do featů překope, ale to je hudba vzdálené budoucnosti, pokud vůbec.
...třeba se předělá "exotické drobné" Sai (
pro neznalé, je to vpodstatě takový vidličkoidní "čínský stilet") z tupého dmg na bodné a tak?
P.S.
Už vidím ten řev crafterů, až "se" v tom udělá nový chaos

, teda pořádek jsem chtěl říci

!
Re: Oštěp / Kopí
Posted: 14:20 05. Oct 2011
by kucik
Hlavně byla řešená jeho vyhodnost. nemýlím-li se, je to zbraň co do statů podobný rapíru, meči a podobným vcelku účinným zbraním. S ohledem na to, že k ní můžeš držet i štít by to v simple byla jedna s nej zbraní, což nám nepřišlo správně.
Nejspíš by patřila dokonce do exitických, ale tam by se zas tolik nevyplatila.
Ad Sai: Vyhcázeli jsme ze statistik, které byly v CEPu, sice jsem koukal, proč je to tupé, ale rozhodl jsem se to neřešit.
Re: Oštěp / Kopí
Posted: 15:05 05. Oct 2011
by D_E_K_A
Tak bastard je sice meč, ale v jistých ohledech zvláštní a hodně se liší od ostatních "normálních oboustraně ostrých čepelí, nebo-li mečů". Proto to beru, že je řazen tam kde ma být.
Vymyká se z konceptu ostatních tradičních mečů, na které jsou různé rasy a povolání zvyklý viz.: Bastard swords are also known as hand-and-a-half swords, falling between the longsword and greatsword in length.
Kdežto ostatní meče jsou všechny v kategorii smrtících co se týče tradiční délky a dejme tomu vyváženosti u obouručních mečů.
Navíc na wikině je kopí řazeno obecně do simple weapons:
http://nwn.wikia.com/wiki/Spear
Jen tady je obouruční v simple a má zvýšený dmg na úkor obouručnosti, což chápu. Kdežto jednoruční je v martial a má menší dmg, tak je celkem logické, že se k němu dá použít i štít. Ostatně to, že hráči budou používat jednoruční kopí neznamená, že je nutnou podmínkou k němu nosit štít, třeba ho daná postava ani neunese anebo ho nechce v rámci RP...
Re: Oštěp / Kopí
Posted: 15:09 05. Oct 2011
by DenGrasse
Bastard není v žádných ohledech zvláštní. Naopak, v praxi je nejčastější zbraní nováčků v šermu, protože jeho ovládání je velmi jednoduché. Kdokoli vládne běžným mečem, neřkuli obouručákem by s bastardem neměl žádný problém. Historicky je bastard předchůdce obouručáku.
Re: Oštěp / Kopí
Posted: 15:15 05. Oct 2011
by KaTo
D_E_K_A wrote:...nutnou podmínkou k němu nosit štít, třeba ho daná postava ani neunese anebo ho nechce v rámci RP...
Jak dlouho hraješ na Thalii?
Kdykoli, než něco takového vyřkneš, si zopakuj poučku: "Cokoli může být na Thalii zneužito/využito, to zneužito/využito bude." Tj. i jednoruční kopí se štítem (aka řecké phalanx, římské legie, atd.), pokud by to znamenalo extra výhodu pro Pébéčka, tak bude PéBéčky použito.
to DG: Nepatří "bastardy" mezi "jezdecké" meče. Tj. meče tak dlouhé, aby se s nim dalo ze sedla rozseknout ležícími pěšákovi hlavu a moc se u toho nemuset naklánět?
Re: Oštěp / Kopí
Posted: 15:25 05. Oct 2011
by DenGrasse
KaTo wrote:to DG: Nepatří "bastardy" mezi "jezdecké" meče. Tj. meče tak dlouhé, aby se s nim dalo ze sedla rozseknout ležícími pěšákovi hlavu a moc se u toho nemuset naklánět?
Ne. Je to právě pěší zbraň určená k tomu, aby pěšák dosáhl na jezdce. Pro jezdce IMHO není moc pohodlné používat obouruční zbraně. Bastard není nic jiného než prodloužený meč s delší rukojetí, aby bylo možno zapojit druhou ruku. Němci ovšem právě tomuhle říkali "dlouhý meč" (langschwert), zatímco dlouhému meči říkali jen "meč" (schwert).
Celkem logicky to pak vedlo k obouručáku, ale stejně se podle mého efektivitou proti jízdě nikdy nevyrovnaly halapartně, ani nemohly nahradit píku. Nicméně lancknechtská kombinace halaparten a obouručáků (plus střelných zbraní) měla ve své době opravdu nátisk.
Re: Oštěp / Kopí
Posted: 15:55 05. Oct 2011
by D_E_K_A
No dobrá, nejsem znalec historických zbraní a neznám ani pořádně mechaniku hry, spíše si to užívám IC, než abych toho nezneužil zneužil či snad využil?
Tak jistě, pomohlo by to a se štítem to musí vypadat zajímavě
Ale tak proč je na wikině oštěp řazen jen v jednoduchých a tady je kopí narozdíl od ostatích zbraní jako jediné upravené co do dmg pro obouruč. a co do zařazení kategorie u jednoruč.?
Vždyt to kopí jednoruční není nic extra a jde mi spíše o vzhled jako takový.
Nepříjde mi, že by někdo díky tomu byl overpowered...

Re: Oštěp / Kopí
Posted: 16:00 05. Oct 2011
by Nalkanar
Mechanika
Kopí z wiki je dvouruční kopí jednoduchá zbraň standartního NWN. Two handed simple weapon. Kapiš? Na TH se zvedlo jen decentně dmg.
Jednoruční kopí z TH je pro své výhody zařazeno jako smrtící zbraň (ostatně mě jako lajkovi příjde těžké mít takovou "relativně dlouho zbraň" a ještě štít a koordinovat to úspěšně). One handed martial weapon.
Re: Oštěp / Kopí
Posted: 16:08 05. Oct 2011
by Prasokralik
Proč štít? Když kopí tak jedině dvě na dual wield.
Re: Oštěp / Kopí
Posted: 16:09 05. Oct 2011
by Maya
Myslím, že to je vážně o tom, jestli se změní system zbraní, ale k tématu, který se tu rozeběhl: Dokáži si představit postavu: člověk bojovnik/WM, kulatý štít+kratké kopí, zlatý hrudní plát případně žádný, pantoflíčky, rozevlátý plášť a vzhled helmy s tim kohoutem a je na světě Leónid

This is sparta!
Re: Oštěp / Kopí
Posted: 16:12 05. Oct 2011
by D_E_K_A
A v čem je ta konkrétní výhoda, je to kvůli tomu, že je tam critical x3?
Maya wrote:Myslím, že to je vážně o tom, jestli se změní system zbraní, ale k tématu, který se tu rozeběhl: Dokáži si představit postavu: člověk bojovnik/WM, kulatý štít+kratké kopí, zlatý hrudní plát případně žádný, pantoflíčky, rozevlátý plášť a vzhled helmy s tim kohoutem a je na světě Leónid

This is sparta!
LOL

Re: Oštěp / Kopí
Posted: 16:12 05. Oct 2011
by DenGrasse
Prasokralik wrote:Proč štít? Když kopí tak jedině dvě na dual wield.
Správná poznámka: pokud na to budeš kuciku sahat, tak by to nemělo jít vzít do offhandu.
Re: Oštěp / Kopí
Posted: 16:14 05. Oct 2011
by J.F.Payne
Nejhlavnější výhoda je v tom, že to prostě vypadá dobře.