Počkat! Vím, na co se chcete zeptat... jistě si říkáte, co se to objevilo za nové vlákno, když jste si nechali na fóru zobrazit nové příspěvky.
Někteří z vás si jistě říkají: "Trpasličí pevnost? Co je to?"
Další se možná ptají: "To je ta divná hra, co o ní neustále meleš, Caehane?"
A pár z vás si možná přisadí: "Kdo je na tohle podle tebe zvědavej?"
Či dokonce: "Jdi někam!"
Pokusím se odpovědět popořadě.
Dwarf Fortress (celým jménem Slaves to Armok: God of Blood Chapter II: Dwarf Fortress) je roguelike strategie s nechutně propracovanými detaily a velmi strmou křivkou obtížnosti. Hra je podle svého tvůrce stále v alfa verzi, což ovšem růstu její popularity nijak nebrání, ba možná naopak. Některé z podivně fungujících prvků hry vedou k jejím nejzábavnějším okamžikům! To je také hlavní součást DF... zábava.

(Fig. 1 - křivka obtížnosti DF)
"Počkat, říkal jsi roguelike? To jako že to má místo grafiky ASCII? S tím se jdi vycpat!"
...jedno po druhém! Trpělivost, prosím! Dostanu se k tomu!
Hlavní mód spočívá v generaci světa podle zadaných parametrů i s jeho (někdy i mnohasetletou) historií. Hráč si následně zvolí jednu z přítomných trpasličích civilizací a jeho výprava sedmi se vydá na obtížnou cestu, aby zbudovala novou sluj ke zvětšení slávy své horské domoviny!

(Fig. 2 - profesionál hrající Dwarf Fortress)
Obrazovka v DF obvykle zobrazuje průřez jednou z horizontálních úrovní mapy, mezi kterými jde posouvat nahoru a dolu. ASCII se může zdát nepřehledné, ale od toho jsou tu tilesety, které nahrazují jednotlivá písmena a klikyháky obrázky a pomáhají tak začínajícím hráčům v orientaci.
Mohl bych se teď samozřejmě sáhodlouze rozepsat o tom, co vše je součástí. Nic není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát a výpravu našich sedmi jistě potkají mnohá nebezpečenství a budou nuceni překonat mnohé obtíže. Všeho do času. Namísto toho bych rád popsal určitý druh hry, který se velmi rozmohl mezi jejími fanoušky na internetových fórech. Hra je jen pro jednoho hráče, ale je to skutečně nepřekonatelný problém? Ukazuje se, že ne...
Otázka teď samozřejmě zní, s jakými parametry pevnost založit. Již bylo rozhodnuto, že se bude nacházet na rozhraní tundry a ledovce. Někdy odpoledne sem přidám anketu s výběrem civilizace.Komunitní pevnost je druh hry, kdy jeden z hráčů (zpravidla po domluvě s ostatními) založí pevnost podle dohodnutých parametrů, dohodne se s ostatními, jaká vlastní pravidla se budou respektovat. (žádné zadané ženy v armádě, žádná armáda, jen pasti, hra bude směřovat ke stavbě obrovského chrámu...)
První hráč se stává prvním správcem pevnosti. Odehrává dohodnutou dobu (obvykle herní rok) a jednou za rok či roční období podává zprávu v příspěvku na fóru, a to z pozice vypravěče příběhu.
Ostatní si mohou vyžádat pojmenování jednoho z trpaslíků (či trpaslic), načež dotyčné (dotyčnému) píší ve svých příspěvcích deník, sledují postup a od současného správce pevnosti požadují nasměrování jejich muže či ženy určitým směrem.
Má-li někdo připomínky či dotazy, stačí se zeptat - směle do toho!