Oštěp / Kopí

Neaktuální příspěvky jsou shromažďovány zde.

Moderators: DM, WB

User avatar
D_E_K_A
Mistr
Posts: 991
Joined: 22:59 03. Aug 2011

Oštěp / Kopí

Post by D_E_K_A »

Docela mě zarazilo, když jsem se ve hře setkal s tím, že obouruční kopí/oštěp je bráno jako simple weapon, kdežto jednoruční ne. Není to padlé na hlavu? Zahajuji petici v rámci zpřístupnění jednoručního oštěpu/kopí do třídy simple weapon! :D
Příjde mi hloupé, když postava umí zacházet s obouruč. a s jednoruč. ne. Vždyt je to jedno a to samé, akorát jedno je kratší a to je celé. Přece kopí má tak ostrý hrot a není řazené do martial weapons...

Poprosím hlavně o názory kucika a WB, DMek... ostatní komentáře neberu v potaz pokud budou negativního rázu! :biggrin:
I´m pixel-based fantasy, a man who is stoic. I hack and slash, who the heck´s more heroic?
Xzar: "I know of dragons with feet like rabbits, 'tis true, I swear." (In memoriam - died 1369 DR)
Yoshimo: "Hiiiii yah! Heh, tourists love that stuff."
Divinity: Original Sin - The talent Pet Pal allows you to speak to animals. Bark, bark. Moo.
User avatar
DenGrasse
Ďábel
Posts: 5869
Joined: 01:37 21. Feb 2008
Contact:

Re: Oštěp / Kopí

Post by DenGrasse »

To jestli má zbraň ostrý hrot nebo ne, není pro její zařazení rozhodující. Stejně tak argument s obouručností Proč neumís zacháze ts bastardem, když umíš zacházet s krátkým, dlouhým i obouručním mečem?

Pravdou ovšem je, že ty dodatečné zbraně byly zařazované nějak tak, jak se jejich tvůrcům zrovna hodilo (tipuju že podle postav co zrovna hráli).

Nicméně, z hlediska mechaniky je to banální záležitost. Pořiď si martial weapons a n.......j :mrgreen:

PS: do budoucna se možná celý systém zařazení zbraní do featů překope, ale to je hudba vzdálené budoucnosti, pokud vůbec.
hyperpasivní myšohryz
pokud mi píšete na ICQ, napište co chcete
jsem jenom autor. číst ty reálie musíte sami...
User avatar
KaTo
Ďábel
Posts: 6754
Joined: 15:24 23. Jun 2007
Location: Severní okraj Středozemě
Contact:

Re: Oštěp / Kopí

Post by KaTo »

DenGrasse wrote:...
PS: do budoucna se možná celý systém zařazení zbraní do featů překope, ale to je hudba vzdálené budoucnosti, pokud vůbec.
...třeba se předělá "exotické drobné" Sai (pro neznalé, je to vpodstatě takový vidličkoidní "čínský stilet") z tupého dmg na bodné a tak? :shock: :lol:
P.S.
Už vidím ten řev crafterů, až "se" v tom udělá nový chaos :lol: :lol: , teda pořádek jsem chtěl říci :twisted: !
Síla tě osvobodí! - Sithský kodex, 12.12.2011 (TOR-preorder)
Bylo to peklo! - Error 37, Error 3005, Error 3007, 15.5.2012 (Diablo3)
Až s vámi skončím, nebudete věřit vlastní mysli! - Mesmer, 28.8.2012 (GW2)
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují. - Din Dagor, Mrazen 1147 (EQ)
Tento rok bude začátek konce. - neznámý vojín
User avatar
kucik
Temnota
Posts: 16272
Joined: 10:42 10. May 2007
Location: Somewhere around nothing
Contact:

Re: Oštěp / Kopí

Post by kucik »

Hlavně byla řešená jeho vyhodnost. nemýlím-li se, je to zbraň co do statů podobný rapíru, meči a podobným vcelku účinným zbraním. S ohledem na to, že k ní můžeš držet i štít by to v simple byla jedna s nej zbraní, což nám nepřišlo správně.

Nejspíš by patřila dokonce do exitických, ale tam by se zas tolik nevyplatila.

Ad Sai: Vyhcázeli jsme ze statistik, které byly v CEPu, sice jsem koukal, proč je to tupé, ale rozhodl jsem se to neřešit.
Neaktivní a nezasahující do vývoje. Pouze nouzový support pro WB/DM.
***********************************************
Les jambes en l'air, comme une femme lubrique,
Brûlante et suant les poisons,
Ouvrait d'une façon nonchalante et cynique
Son ventre plein d'exhalaisons.
User avatar
D_E_K_A
Mistr
Posts: 991
Joined: 22:59 03. Aug 2011

Re: Oštěp / Kopí

Post by D_E_K_A »

Tak bastard je sice meč, ale v jistých ohledech zvláštní a hodně se liší od ostatních "normálních oboustraně ostrých čepelí, nebo-li mečů". Proto to beru, že je řazen tam kde ma být.
Vymyká se z konceptu ostatních tradičních mečů, na které jsou různé rasy a povolání zvyklý viz.: Bastard swords are also known as hand-and-a-half swords, falling between the longsword and greatsword in length.
Kdežto ostatní meče jsou všechny v kategorii smrtících co se týče tradiční délky a dejme tomu vyváženosti u obouručních mečů.
Navíc na wikině je kopí řazeno obecně do simple weapons:
http://nwn.wikia.com/wiki/Spear

Jen tady je obouruční v simple a má zvýšený dmg na úkor obouručnosti, což chápu. Kdežto jednoruční je v martial a má menší dmg, tak je celkem logické, že se k němu dá použít i štít. Ostatně to, že hráči budou používat jednoruční kopí neznamená, že je nutnou podmínkou k němu nosit štít, třeba ho daná postava ani neunese anebo ho nechce v rámci RP...
I´m pixel-based fantasy, a man who is stoic. I hack and slash, who the heck´s more heroic?
Xzar: "I know of dragons with feet like rabbits, 'tis true, I swear." (In memoriam - died 1369 DR)
Yoshimo: "Hiiiii yah! Heh, tourists love that stuff."
Divinity: Original Sin - The talent Pet Pal allows you to speak to animals. Bark, bark. Moo.
User avatar
DenGrasse
Ďábel
Posts: 5869
Joined: 01:37 21. Feb 2008
Contact:

Re: Oštěp / Kopí

Post by DenGrasse »

Bastard není v žádných ohledech zvláštní. Naopak, v praxi je nejčastější zbraní nováčků v šermu, protože jeho ovládání je velmi jednoduché. Kdokoli vládne běžným mečem, neřkuli obouručákem by s bastardem neměl žádný problém. Historicky je bastard předchůdce obouručáku.
hyperpasivní myšohryz
pokud mi píšete na ICQ, napište co chcete
jsem jenom autor. číst ty reálie musíte sami...
User avatar
KaTo
Ďábel
Posts: 6754
Joined: 15:24 23. Jun 2007
Location: Severní okraj Středozemě
Contact:

Re: Oštěp / Kopí

Post by KaTo »

D_E_K_A wrote:...nutnou podmínkou k němu nosit štít, třeba ho daná postava ani neunese anebo ho nechce v rámci RP...
Jak dlouho hraješ na Thalii? :lol: :lol:
Kdykoli, než něco takového vyřkneš, si zopakuj poučku: "Cokoli může být na Thalii zneužito/využito, to zneužito/využito bude." Tj. i jednoruční kopí se štítem (aka řecké phalanx, římské legie, atd.), pokud by to znamenalo extra výhodu pro Pébéčka, tak bude PéBéčky použito.

to DG: Nepatří "bastardy" mezi "jezdecké" meče. Tj. meče tak dlouhé, aby se s nim dalo ze sedla rozseknout ležícími pěšákovi hlavu a moc se u toho nemuset naklánět?
Síla tě osvobodí! - Sithský kodex, 12.12.2011 (TOR-preorder)
Bylo to peklo! - Error 37, Error 3005, Error 3007, 15.5.2012 (Diablo3)
Až s vámi skončím, nebudete věřit vlastní mysli! - Mesmer, 28.8.2012 (GW2)
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují. - Din Dagor, Mrazen 1147 (EQ)
Tento rok bude začátek konce. - neznámý vojín
User avatar
DenGrasse
Ďábel
Posts: 5869
Joined: 01:37 21. Feb 2008
Contact:

Re: Oštěp / Kopí

Post by DenGrasse »

KaTo wrote:to DG: Nepatří "bastardy" mezi "jezdecké" meče. Tj. meče tak dlouhé, aby se s nim dalo ze sedla rozseknout ležícími pěšákovi hlavu a moc se u toho nemuset naklánět?
Ne. Je to právě pěší zbraň určená k tomu, aby pěšák dosáhl na jezdce. Pro jezdce IMHO není moc pohodlné používat obouruční zbraně. Bastard není nic jiného než prodloužený meč s delší rukojetí, aby bylo možno zapojit druhou ruku. Němci ovšem právě tomuhle říkali "dlouhý meč" (langschwert), zatímco dlouhému meči říkali jen "meč" (schwert).

Celkem logicky to pak vedlo k obouručáku, ale stejně se podle mého efektivitou proti jízdě nikdy nevyrovnaly halapartně, ani nemohly nahradit píku. Nicméně lancknechtská kombinace halaparten a obouručáků (plus střelných zbraní) měla ve své době opravdu nátisk.
hyperpasivní myšohryz
pokud mi píšete na ICQ, napište co chcete
jsem jenom autor. číst ty reálie musíte sami...
User avatar
D_E_K_A
Mistr
Posts: 991
Joined: 22:59 03. Aug 2011

Re: Oštěp / Kopí

Post by D_E_K_A »

No dobrá, nejsem znalec historických zbraní a neznám ani pořádně mechaniku hry, spíše si to užívám IC, než abych toho nezneužil zneužil či snad využil? :biggrin:
Tak jistě, pomohlo by to a se štítem to musí vypadat zajímavě :)
Ale tak proč je na wikině oštěp řazen jen v jednoduchých a tady je kopí narozdíl od ostatích zbraní jako jediné upravené co do dmg pro obouruč. a co do zařazení kategorie u jednoruč.?
Vždyt to kopí jednoruční není nic extra a jde mi spíše o vzhled jako takový.
Nepříjde mi, že by někdo díky tomu byl overpowered... :roll:
I´m pixel-based fantasy, a man who is stoic. I hack and slash, who the heck´s more heroic?
Xzar: "I know of dragons with feet like rabbits, 'tis true, I swear." (In memoriam - died 1369 DR)
Yoshimo: "Hiiiii yah! Heh, tourists love that stuff."
Divinity: Original Sin - The talent Pet Pal allows you to speak to animals. Bark, bark. Moo.
User avatar
Nalkanar
Čestný člen týmu Thalie
Posts: 9274
Joined: 14:21 13. Feb 2010
Location: Brno/"Znojmo"

Re: Oštěp / Kopí

Post by Nalkanar »

Mechanika
Kopí z wiki je dvouruční kopí jednoduchá zbraň standartního NWN. Two handed simple weapon. Kapiš? Na TH se zvedlo jen decentně dmg.

Jednoruční kopí z TH je pro své výhody zařazeno jako smrtící zbraň (ostatně mě jako lajkovi příjde těžké mít takovou "relativně dlouho zbraň" a ještě štít a koordinovat to úspěšně). One handed martial weapon.
.
Prasokralik
Bůh
Posts: 4507
Joined: 01:53 05. Dec 2010
Location: Land Down Under

Re: Oštěp / Kopí

Post by Prasokralik »

Proč štít? Když kopí tak jedině dvě na dual wield.
Ignore list: Theogil I, Krysak, Koninho87, Kokosak, Grin, efu_redo

Pain is temporary. Victory is forever.
User avatar
Maya
Velmistr
Posts: 1053
Joined: 12:56 05. Dec 2010

Re: Oštěp / Kopí

Post by Maya »

Myslím, že to je vážně o tom, jestli se změní system zbraní, ale k tématu, který se tu rozeběhl: Dokáži si představit postavu: člověk bojovnik/WM, kulatý štít+kratké kopí, zlatý hrudní plát případně žádný, pantoflíčky, rozevlátý plášť a vzhled helmy s tim kohoutem a je na světě Leónid :-D This is sparta!
_______________________________________________
"Dejte muži volnou ruku - a najdete ji někde na sobě." - Mae Westová
User avatar
D_E_K_A
Mistr
Posts: 991
Joined: 22:59 03. Aug 2011

Re: Oštěp / Kopí

Post by D_E_K_A »

A v čem je ta konkrétní výhoda, je to kvůli tomu, že je tam critical x3? :shock:

Maya wrote:Myslím, že to je vážně o tom, jestli se změní system zbraní, ale k tématu, který se tu rozeběhl: Dokáži si představit postavu: člověk bojovnik/WM, kulatý štít+kratké kopí, zlatý hrudní plát případně žádný, pantoflíčky, rozevlátý plášť a vzhled helmy s tim kohoutem a je na světě Leónid :-D This is sparta!
LOL :biggrin:
I´m pixel-based fantasy, a man who is stoic. I hack and slash, who the heck´s more heroic?
Xzar: "I know of dragons with feet like rabbits, 'tis true, I swear." (In memoriam - died 1369 DR)
Yoshimo: "Hiiiii yah! Heh, tourists love that stuff."
Divinity: Original Sin - The talent Pet Pal allows you to speak to animals. Bark, bark. Moo.
User avatar
DenGrasse
Ďábel
Posts: 5869
Joined: 01:37 21. Feb 2008
Contact:

Re: Oštěp / Kopí

Post by DenGrasse »

Prasokralik wrote:Proč štít? Když kopí tak jedině dvě na dual wield.
Správná poznámka: pokud na to budeš kuciku sahat, tak by to nemělo jít vzít do offhandu.
hyperpasivní myšohryz
pokud mi píšete na ICQ, napište co chcete
jsem jenom autor. číst ty reálie musíte sami...
User avatar
J.F.Payne
Ďábel
Posts: 6885
Joined: 21:37 08. Aug 2008
Location: Praha
Contact:

Re: Oštěp / Kopí

Post by J.F.Payne »

Nejhlavnější výhoda je v tom, že to prostě vypadá dobře.
Attachments
Thalie 1.9_0000n.jpg
Thalie 1.9_0000m.jpg
Kraki Skengdrang a nejzlejší DM
Locked