[list]aneb jak můžou mít oba pravdu[/list]
Spousta hráčů tady používá při hraní postavy nějaký ten dialekt, ať už z vlastní rodné hroudy, nebo nápodobu jiného. Nedávno mě zaujalo slůvko tož/toš ve významu "tak tedy", "inu". Nechci zabíhat do polemik, která varianta je ta jediná dobrá, protože toto slovo není spisovné a závisí hlavně na výslovnosti mluvčího.
Chci se ale zeptat, co byste kdo použili.
Pokud to vezmeme globálně, tož/toš se vyskytuje hlavně na Moravě. Na jihu Moravy, kde se s ním lze setkat asi nejčastěji, je typická znělá výslovnost souhlásek (např. neutrální "naschle" vs. cosi blízkého zvolání "na zle!", které jsem odpozorovala od příbuzných z jižnějších končin
Naopak v oblasti Hané (a Valašska) se drží v podobných případech neznělá výslovnost a je větší šance narazit na TOŠ.
Naprostou výjimkou je ještě okolí Šumperka, kde se setkáme se stejnou výslovností jako na jihu Moravy (TOŽ).
Každý názor je vítán!
